Sağlık

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce lekeleri nasıl geçer?

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer? – Akne, hem sağlık hem de estetik açıdan rahatsız edici ve kötü bir durumdur. Aknelerden sonra arta kalan sivilce izleri de pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir konudur. Sivilce lekeleri nasıl geçer ve doğal yöntemleri nelerdir?

Limon Suyu ile Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Limon suyu, ciltteki sivilce lekelerinin kıs sürede kaybolmasını sağlayacak bir doğal cilt beyazlatıcıdır. Bir parça pamuğa bir damla limon ve bir damla su damlatarak sivilce lekelerinin olduğu bölgelere hafif hafif bastırarak masaj yapın. Yaklaşık 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayıp durulayın.

Limonun ph derecesi 2, cildinizin ise 4 ile 7 arasıdır. Limonu uzun süre cilde temas ettirmek, cildinizin aşınmasına ve cilt rahatsızlıklarına yol açabilir. Ayrıca limon cildi kuruttuğu için işlem sonrası nemlendirici sürebilirsiniz.

Buz ile Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Buz, kızarıklık giderici ve iltihap söktürücü etkisi ile sivilce lekelerini ortadan kaldırmaya yarayan bir doğal yöntemdir.

Bir küp buz parçasını ince bir kumaşa sarıp sivilce lekelerinin olduğu bölgeye birkaç dakika boyunu sürün. Buz küplerini yaparken içine biraz yeşil çay koyarak dondurmak, yeşil çayın sağladığı anti-inflamatuar özelliği ile daha etkili olacaktır.

Karbonat ile Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Karbonat, buz ve limon suyu kadar etkili olmasa da cildi ölü hücrelerden arındırdığı için sivilce lekelerini hafifletir. Bir kasenin içinde 1 tatlı kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı ılık suyu karıştırarak cıvık bir hamur kıvamı elde edin. Elde etmiş olduğunuz karışımı 2 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Daha sonra su ile yıkayarak durulayın.

Bu karışımın direk sivilcelere sürülmesi doğru değildir. Karbonatın ph derecesi 7’dir ve bu cildiniz için yüksek bir derecedir. Karbonatı doğrudan aknelerin üzerine sürmek, iltihabın daha çok yayılmasına sebep olabilir.

Elma Sirkesi ile Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Elma sirkesi, cildinizin ph derecesini dengeleyerek kırmızı lekeleri ve sivilce lekelerini temizlemekte önemli rol oynar. Aynı miktarda elma sirkesi ile suyu karıştın ve cildinize uygulayın. (Elma sirkesini direk sürerseniz cildinizde kızarıklık oluşturur. Bu yüzden sirkeyi su ile karıştırarak seyreltmelisiniz.

Sandal Ağacı Macunu ile Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Sandal ağacı tozu cilt lekelerini önleyen şifalı bir bitkidir. Bir kasenin içinde 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu, aynı miktarda gül suyu ve sütü karıştırarak macun haline getirin. Sivilce lekelerinin olduğu bölgeye sürün ve yarım saat bekleyin. Bu tarifi akne izleri geçene kadar her gün uygulayın.

Sandal ağacı tozunu aktarlarda kolayca bulabilirsiniz.

 

 

Yorum bırak