Haberler Kamu Haberleri

Yüksek Öğretim Kurumları Baraj Puanları 2018

Yüksek Öğretim Kurumları Baraj Puanları 2018

Yeni sınava girecek tüm öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de Yüksek Öğretim Kurumları baraj puanları kaç olacağıdır. YÖK tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan yeni açıklama ile puanın eskisi gibi 150 olduğu kesinleşmiştir. Eski sistemlerde 150 olan puan yeniden aynı yerinde kalmıştır. Lisans programlarında ise 180 puanı belirlendi.

Yüksek Öğretim Kurumları Baraj Puanları Kaç Oldu?

Sınavlarda iki türlü baraj sistemi vardır. Biri 150 puan diğeri de 180 puandır.

Eğer 150 altında puan alırsanız bir sonraki olacak sınava giremezsiniz. Yani LYS sınavlarına giremeyerek YGS puanları ile tercih yapamazsınız. Ancak sınavsız olarak geçiş yapabilirsiniz. Eğer ki 180 üzeri puan alırsanız istediğiniz üniversiteyi seçme hakkınız oluşuyor.

Daha önceki sınavlarda 140 olan baraj puanı yeni gelen güncelleme ile 150 olmuştur. Peki bu puan barajına ulaşmak zor mu? Puanı yapmak için kaç net soru yapmak gerekir? Tüm bunların cevaplarını bu adreste her daim bulabilirsiniz. 150 puan almak için en az 15 net yapmanız gerekir. Öğrencilere sunulan toplam 120 soruluk testinden sadece 15 soruyu doğru yanıtlamanız halinde baraj puanını geçebilirsiniz. Yaptığınız 15 netin soruları nasıl olursa olsun geçmenizi sağlayacaktır. Sorular bildiğiniz gibi Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik testlerinden oluşmaktadır. Bunların içinden Türkçe testindeki soruların 15’ine doğru cevap vermeniz halinde de yeterli olacaktır.

Lisans eğitimi almak için ise; 150 üzerinde ve sonrasında ki sınavların toplamının 180 puanı geçmesi gerekiyor. 180 puan sonrasında o puanı destekleyen herhangi bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Yükseköğretim lisans programlarını tercihleriniz arasına yazarak içlerinden hangisini beğeniyorsanız oraya kayıt yaparak hayatınıza yeni bir sayfa açabilirsiniz.

Yüksek Öğretim Kurumları Baraj Puanları Ve Sınav Tarihi Ne Zaman?

İlk oturumun yapılacağı tarih ise Haziran 2018 olarak belirlenmiş olup bunların sonuçları Temmuz 2018’de açıklanacaktır. Yeni Yüksek Öğretim Kurumları Baraj Puanları ile ilgili konular geldikçe güncelleme yaparak öğrenci arkadaşlarımızı bilgilendireceğiz.

Yüksek Öğretim Kurumları Baraj Puanları 2018 Sınav Ne Zaman?

Yüksek Öğretim Kurumları Baraj Puanları 2018 Sınav Ne Zaman?

Güncel YÖK haberlerinden daha fazla bilgi alabilmek için diğer konularımıza göz atabilirsiniz. YÖK 2018 baraj puanları için herhangi bir değişiklik yapmayacağını duyursa da konu ile ilgili yeni haberler gelirse sizlere bildirmeye devam edeceğiz. YÖK Kurumları baraj puanları hakkında aklınızda kalan soruları bize sorarsanız en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

 

Yorum bırak