Haberler

YKS Sınavı Nasıl Olacak, YKS Taban Puanı

Üniversite sınavına giriş sisteminin değişmesi beraberinde yeni sistemin nasıl olacağı sorularını da getirdi. YKS sınavı YÖK başkanı Yekta Saraç konuyla ilgili açıklamalar yaptı ve merak edilen bilgileri açıkladı. Yeni sistemde ikili sınav sisteminin yerini yeniden eskisi gibi tek sınavlı sistem alacak.

Yeniden Bir Gün Yapılacak

Yeni üniversite sınavı eskisi gibi 2 oturum üzerinden yapılmayacak. Haziran ayının içinde bir hafta sonu cumartesi günü olacak. Sabah ve öğleden sonra iki tane oturum olacak. İlk oturumdan 180 ve üstü puan alanlar ikinci oturuma lisans için girmeye hak kazanacak. Sınavda ders dağılımı da şöyle olacak: Sabah saatlerinde Türkçe ve matematik dersleri öğle saatlerinde de Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya, Sosyal Bilimler, Fen, Matematik dersleri olacak.

YKS Sınavı

YKS Sınavı Taban Puanı

MEB ortak müfredatına uygun şekilde konuların belirleneceği YKS sınav sisteminde test ağırlıklarında değişiklik olmayacak. Türkçe ve matematik derslerinde de aynı biçimde durumda değişiklik olmayacak. Baraj puanlarına gelince YKS yeni sınav sisteminde puanlarda değişiklik olmayacak Temel Yetenek Testi’nden ön lisans için başvuru yapmak için en az 150 puan almak gerekecek. Lisans için bu puan 180 olacak ve 200’den fazla puan alan öğrenciler diğer yıl da puanlarını kullanabilecek. YKS yabancı dil sınavlarına gelince bunların da Pazar günleri 80 soruyla yapılması planlanıyor. Orta öğretim başarı puanlarında herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

Yorum bırak