Haberler Kamu Haberleri

YKS Sınav Sistemi YÖK Tarafından Resmen Açıklandı

YKS sınav sınav sistemi

Geçtiğimiz günlerde YÖK tarafından son dakika açıklaması ile yeni gelişmelerin olduğu belirtilmişti ve bunlardan biri yeni sınav sistemindeki değişikliktir. Bildiğiniz üzere YGS ve LYS yerine getirilen yeni sistem YKS olmuştur. Değişen yeni sınavın kaç sorudan olacağı ise merak konusuydu ve bunların tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

YKS İÇİN KESİNLİKLE SON DEĞİŞİM KARARI

Geçtiğimiz gün olan 9 Kasım gecesinde YÖK başkanı tarafından yapılan açıklama ile önemli değişikliğe gidildi. Üniversite giriş sisteminde ilk oturumlarda sadece Türkçe ve Matematik olmak üzere toplam 80 soruya 90 dakika gibi bir süre verilmişti. Ancak değişen yeni sistemde tüm bunlar konuşuldu ve yeni düzenlemeler getirildi. Düzenlemede yeni testler eklenirken bir yandan da sınavın günü değişti. Yapılan açıklamalarda ilk aşamanın 23 Haziran 2018 günü sabah saatlerinde yapılacağı ve ikinci aşamanın ise bir sonraki gün sabah yapılacağını duyurdu.

PEKİ YKS NE ZAMAN OLACAK? YKS ÜCRETLERİ NE KADAR

İlk aşama 23 Haziran Cumartesi günü yapılırken, ikinci aşama ise 24 Haziran Pazar günü yapılacaktır. Temel Yeterlilik Testinde(TYT) öğrencilere sunulan 40 Türkçe sorusuna ilave olarak 20 Sosyal Bilimler sorusu eklenmiştir. Matematik testine de aynı şekilde 40 sorunun yanına 20 Fen Bilimleri eklenmiştir. Yani testlerde toplam 120 soru olacaktır. YKS için belirlenen ücret ise toplamda iki aşama için 120 TL olması kesin gözüyle bakılıyor. Tabi ki bunu belirleyecek olan taraf ÖSYM’dir. Ücret ile ilgili kesin bilgi ÖSYM’nin resmi web sitesinden ilerleyen günlerde öğrenciler ile paylaşılacak.

Toplamda 120 sorudan oluşan sınav şöyle;

Türkçe: 40 Soru – Sosyal Bilimler Coğrafya(5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi(5), Felsefe(5), Tarih(5)

Matematik: 40 Soru – Fen Bilimleri: Biyoloji(6), Fizik(7), Kimya(7)

Gelen şikayetler üzerine de yenilik yapacaklarını belirten Prof. Dr. Özer, 15 dakika kuralının kesinlikle kalkacağını söylüyor. Sınava 10:00’da başlandığında bir dakika sonrasında gelecekleri kesinlikle içeri almayacaklarını belirtiyor. Her şeyden önce ÖSYM içerisinde güvenliği hat safhada tutmak ve bununla birlikte sınavın sağlıklı şekilde geçmesini planlamaktayız. Yapılan başka açıklamalara göre de ÖSYM’nin işleyiş biçimine müdahale etmeden ve öğrencilerin lehine olacak kararlar almayı planlıyoruz.

1 Yorum

Yorum bırak