Haberler Kamu Haberleri Kurumlar

Yıl Sonu Dolar Tahmini Merkez Bankası Açıkladı

Yıl Sonu Dolar Tahmini Açıklandı

Yıl Sonu Dolar Tahmini açıklandı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) sonuçlarını sevgili takipçilere yayınlıyoruz. Önceki ayda beklenti 3.72 TL iken, Kasım Ayı Beklenti Anketinde döviz kuru beklentisi 3, 86 TL gibi rakamlara ulaştı. Yıl boyunca olan beklenti ise aynı dönemlerde 3,88 ve 4,08 olarak gerçekleşmiş durumdadır.

2017 Kasım ayının anketi ise; finansal sektör ve reel sektör temsilcileri ile profesyonel katılımcıların verdiği yanıtların toplanmasıyla değerlendirilmiştir. 77 katılımcının oluşturduğu sonuçlar sonrası ortaya beklentinin yanıtları çıkmıştır. Yine bankadan yapılan açıklama göre 12 ayın sonunda Tüketici Fiyatları Endeksi(TÜFE) beklentisi önceki ankete göre yükselme göstermiştir. Önceki ankette 8,52 olan rakam yeni dönem anketinde 8,65 olmuştur. 24 aylık bir süre sonunda ise Tüketici Fiyatları Endeksi 7,98 ve 8,25 olarak gerçekleşmiş durumdadır.

Yıl Sonu Dolar Tahmini ve Cari Açık Beklentisinde Son Durum

Cari açık beklentisi ise bir önceki yıla göre yükselmiştir. Geçtiğimiz dönemde 38,0 milyar Amerikan Doları olan rakam bu yılın beklenti anketinde ise, 39,1 milyar Dolar olarak belirlenmiştir. Gelecek 2018 yılının beklentisi ise sırasıyla 40,1 milyar Dolar ve 40,5 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir.

Yıl Sonu Dolar Tahmini ile Yeni Yıl Büyüme Beklentisi

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GSYH) geçtiğimiz yılın anketine göre bu gelecek yıldaki anket yükselme göstermiştir. Yapılan ankette 2017 büyüme beklentisi 5,2 iken yapılan yeni ankette ise yüzde 5,5 gibi rakama yükselmiştir. Gelecek yılın anketinde ise yüzde 4,3 olan rakam 4,2’ye gerileyerek gerçekleşti.

Yıl sonu Dolar Tahmini 2017 Ne Oldu

Yıl sonu Dolar Tahmini 2017 Ne Oldu

Borçlanma ve Faiz Araçlarının Beklentisi

Oluşan gecelik faiz oranı beklentisinde de önceki döneme göre yüzde 0,04 oranında yükselme gerçekleşti. Önceki ankette 11,98 olan rakam yeni dönemde 12,02 olmuştur. Merkez Bankasının Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisinde de hiçbir değişim olmayarak 12,00 oranında kalmıştır.

Devlet iç borçlanma senedi(DİBS) beklentilerinde de önemli bir yükselme oldu. Vadesine beş yıl veya beş yıldan az kalan senetlerin 1 yıl sonrasında faiz oranı beklentisi ise bir önceki döneme göre az bir oranda artış göstermiştir. Öncekinde 11,11 olan rakam yeni dönemde 11,92’ye yükselerek artışı göstermiştir. Vadenin bitmesine on yıl ya da on yıldan az olan senetlere de yükselme gelmiştir. Dönemlerde ki oranlar sırayla 10,98 ve 11,57 olarak gerçekleşmiştir.

Yorum bırak