Sigorta

Yangın Sigortası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yangın Sigortası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda sık sık karşılaştığımız felaketlerden birisi olarak karşımıza yangınlar çıkmaktadır. Bazen dikkatsizlikler sonucu, bazen de arızalar kaynaklı yangınlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Yangınlar ise oluştukları alanla kalmayan ve dumanının ulaştığı her alana zarar veren bir felaket türüdür. Bu nedenle de oluşan zarar çok kapsamlıdır. Bu sebepledir ki yangın sigortası her ne kadar isteğe bağlı sigorta türlerinden olsa da yavaş yavaş zorunlu olmaya doğru yüz tutmuştur. Bu felaket özel veya ticari fark etmez, her türlü kendiliğinden oluşma, yangın, yıldırım ya da infilak gibi nedenlerle meydana gelen fiziksel zararlara karşı tazmin garantisi vermektedir. Aynı zamanda mevcut yangını söndürmek amacıyla su veya kimyevi madde kullanımından kaynaklanan hasarlar da yangın sigortası kapsamımdadır.

Yangın Sigortası Neyi Kapsar

Birçok sigorta türünde olduğu gibi bu sigorta türünde de kapsam dışı durumlar mevcuttur. Mesela yangın sonrası tadilat veya hafriyat nakliyesi sigorta kapsamında değildir. Yine diğer felaketler sonucu oluşan zararlar yangın sigortası kapsamına girmeyecektir. Bu sigortanın kapsamı sadece yangınlardır. Poliçede yer alan bina değeri içerişe yapıldığı araziyi kapsamadığı gibi binanın sıfırdan yapılma değerini gösterir. Tabi inşa türüne ve kullanılan malzemelere bağlı olarak bu değer farklılık gösterecektir. Savaşlar nedeniyle veya kitlesel olaylar nedeniyle meydana gelen zararlar yangın sigortası kapsamında yer almayacaktır. Ayrıca yangın olmadan kavrulma diye tabir edilen durumlarda da tazmin talebi alınamamaktadır. Bu kapsamda poliçede adı geçmeyen durumlar kapsam dışı kalmaktadır.

Son dönemlerde Çıkan büyük orman yangınlarının yerleşim alanlarına da zarar vermesinden sonra tekrar gündeme gelen ve birçok kişinin araştırdığı Yangın Sigortası‘nı kapsamlı sigorta hizmeti sağlayan sigorta acentelerinde yaptırabilirsiniz. Sigorta poliçeleri 1 yıl geçerli olup, geçerlilik süresi içinde herhangi bir yangından oluşabilecek can kayıplarında tazminat, mal kayıplarında ise zararınızı karşılar.

Yangın sigortası çoğunlukla zorunlu olan Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ile karıştırılmaktadır, DASK çoğunlukla oluşablecek doğal afetleri kapsar ve bunlar için sizlere teminat verir. Yangın sigortası ise yukarıda da belirttiğimiz gibi Oluşabilecek her türlü yangında size teminat verir ve zararlarınızı karşılar.

Bu makale yararlı olduysa daha önce yazmış olduğumuz Sigorta kategorisindeki diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

 

Yorum bırak