Haberler Teknoloji

Windows 10’da kamera açılmıyor-çalışmıyor

Windows 10’da kamera açılmıyor – çalışmıyor

Windows 10'da kamera açılmıyor-çalışmıyor

Windows 10’da kamera açılmıyor-çalışmıyor

Diğer kamera bilgilerini mi arıyorsunuz?

Eksik film ruloları hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Bkz. Windows 10’da eksik Film Rulosu sorununu düzeltme.
Fotoğrafları içe aktarma hakkında merak ettikleriniz mi var? Bkz. Telefondan bilgisayara fotoğraf ve video aktarma.

Windows kamera açılmıyorsa: Başlamadan önce

Listelenen olası çözümler yoluyla çalışmadan önce şunları yapın: Windows 10’da kamera açılmıyor-çalışmıyorsa.

 • Güncelleştirmeleri denetleyin. Başlangıç  simgesini seçin, sonra Ayarlar  > Güncelleştirme ve Güvenlik  > Windows Update  > Güncelleştirmeleri denetle‘yi seçin. İsteğe bağlı güncelleştirmeleri görüntüle seçeneğini görüyorsanız kameranız için kullanılabilir güncelleştirmeler olup olmadığını görmek üzere seçin. Kullanılabilir güncelleştirmelerin yüklenmesine izin verin, ardından hazır olduğunda cihazınızı yeniden başlatın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kamera çalışmayı durdurduğundan beri cihazınızı yeniden başlatmadıysanız bunu yapmanız gerekir. Başlangıç  simgesini ve ardından Aç/Kapa  Yeniden Başlat’ı seçin. Cihazınızı uyku modundan çıkarmakla yeniden başlatmak aynı şey değildir.
 • Kamera uygulaması ile kameranızı test edin. Başlangıç  simgesini seçin, sonra uygulama listesinde Kamera’yı seçin. Kameraya erişime izin vermeniz istenirse Evet’i seçin. Kameranız Kamera uygulamasında çalışıyorsa sorun kullanmaya çalıştığınız uygulamayla ilgili olabilir.

Kameranız yine de çalışmazsa deneyebileceğiniz bazı işlemler aşağıda verilmektedir. En iyi sonuçlar için olası düzeltmeleri verilen sırayla deneyin.

Cihazınızda kamera geçiş anahtarını veya düğmesini denetleme

Bazı dizüstü bilgisayarlarda ve taşınabilir cihazlarda, kamerayı açıp kapatan fiziksel bir geçiş anahtarı ya da düğme bulunur. Kapatıldığında, cihazınız bir kameranın yüklü olduğunu tanımaz. Bilgisayarınızda bir geçiş anahtarı veya düğme varsa, kameranızı kullanmadan önce açık konumda olduğundan emin olun.

Ayarlarınızı denetleme

Uygulamalarınıza izin verme

Windows 10’u yakın zamanda güncelleştirdiyseniz kamerayı kullanmak için uygulamalara izin vermeniz gerekebilir. Windows 10’un yeni sürümlerinde bazı uygulamaların varsayılan olarak kameraya erişimleri yoktur.

Cihazınızın kameraya erişimine izin vermek için Başlat’ ı seçin, ardından Ayarlar  > Gizlilik  > Kamera  öğesini seçin. Bu cihazda kameraya erişime izin ver bölümünde Bu cihaz için kamera erişimi kapalıysa Değiştir öğesini seçin ve Bu cihaz için kamera erişimi’ni açın.

Bu cihazda kameraya erişime izin ver

Not: Cihazın kamera erişimi kapalıysa ve Değiştir’i seçemiyorsanız, sizin adınıza kamera erişimini açması için cihazda bir yöneticinizin olması gerekir.

Herhangi bir uygulamanın kameranıza erişebilmesi için kullanıcı hesabınızdaki uygulamalar için kamera erişiminin açık olduğundan emin olun. Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin iki durumlu düğmesinin açık olduğundan emin olun.

Kameraya erişime izin verdikten sonra Kameranıza erişebilecek Microsoft Store uygulamalarını seçin seçeneğine gidin ve istediğiniz uygulamalar için kamera erişimini açın. Yalnızca Microsoft Store’dan yüklenen uygulamalar bu listede görünür.

Uygulamayı internetten, diskten veya USB sürücüsünden yüklediyseniz ya da BT yöneticiniz uygulamayı sizin için yüklediyse, bu bir Microsoft Store uygulaması olmayabilir. Denetlemek için Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin’e gidin ve açık olduğundan emin olun. Microsoft Teams gibi birçok görüntülü konferans uygulaması, bu ayarın açık olmasını gerektiren masaüstü uygulamalarıdır.

Windows 10’da kameranızın gizlilik ayarlarını nasıl yapılandıracağınızı öğrenmek için bu Windows Topluluğu (İngilizce) sayfasına gidin.

Virüsten koruma yazılımınızı kontrol edin

Virüsten koruma yazılımınızın ayarlarında, kameranıza erişiminizi ya da kameranızı kullanma izninizi engelleyen ayarlar arayın. Yardım almak için virüsten koruma yazılımınızı üreten şirketin web sitesini ziyaret edin.

Donanım sürücülerinizi denetleme

Farklı bir USB bağlantı noktasını deneme ve donanım değişikliklerini tarama

Dış kamera kullanıyorsanız, öncelikle bu kamerayı cihazınızdaki farklı bir USB bağlantı noktasıyla kullanmayı deneyin. Bu işe yaramazsa ya da kameranız cihazınızda yerleşikse şunu deneyin:

 1. Başlangıç  simgesini seçin, cihaz yöneticisi yazın ve arama sonuçlarından seçin.
 2. Kameralar, Görüntüleme cihazları veya Ses, video ve oyun kumandaları bölümünden kameranızı bulun.
 3. Kameranızı bulamıyorsanız Eylem menüsünü ve sonra Donanım değişikliklerini tara‘yı seçin.
 4. Taramanın bitmesini ve güncel sürücülerin yeniden yüklenmesini bekleyin, cihazınızı yeniden başlatın ve Kamera uygulamasını yeniden açmayı deneyin.
 5. Bu adımlar sorununuzu çözmezse sonraki adımlarla devam edin.

Uyumlu olmayan bir kamera sürücüsü olup olmadığını denetleme

Daha eski cihazlar için tasarlanmış bazı eski kameralar Windows 10 ile uyumlu değildir. Kameranın uyumlu olup olmadığını şöyle denetleyebilirsiniz:

 1. Aygıt Yöneticisi‘nde, Kameralar, Görüntüleme cihazları ya da Ses, video ve oyun kumandaları altında kameranızı bulun.
 2. Kameranızın adını basılı tutun (veya sağ tıklayın), sonra Özellikler‘i seçin.
 3. Sürücü sekmesini seçin, Sürücü Ayrıntıları düğmesini seçin ve adında stream.sys geçen bir dosya olup olmadığına bakın. Dosya varsa, kameranız Windows 7’den önce tasarlanmıştır ve yeni bir kamera ile değiştirmeniz gerekir.
 4. Adında stream.sys geçen bir dosya bulamazsanız sonraki adımlarla devam edin.

Kamera sürücüsünü geri alma

Kameranız bir güncelleştirmeden sonra çalışmayı durdurduysa şu adımları deneyin:

 1. Aygıt Yöneticisi‘nde kameranızı basılı tutun (veya sağ tıklayın) ve Özellikler‘i seçin.
 2. Sürücü sekmesini seçip Sürücüye Geri Dön‘ü ve Evet‘i seçin. (Bazı sürücüler bu seçeneği sağlamaz. Sürücünüzün Sürücüye Geri Dön seçeneği yoksa bir sonraki düzeltmeye devam edin.
 3. Önceki sürüme dönme işlemi tamamlandıktan sonra cihazınızı yeniden başlatın ve Kamera uygulamasını yeniden açmayı deneyin.
 4. Önceki sürüme dönme işe yaramadıysa veya kullanılamıyorsa sonraki adımlarla devam edin.

Kameranızın sürücüsünü kaldırma ve donanım değişikliklerini tarama

 1. Aygıt Yöneticisi‘nde kameranızı basılı tutun (veya sağ tıklayın) ve Özellikler‘i seçin.
 2. Sürücü sekmesini ve ardından Cihazı Kaldır‘ı seçin. Bu cihazın sürücü yazılımınıSil onay kutusunu ve ardından Tamam‘ı seçin.
 3. Aygıt Yöneticisi‘ndeki Eylem menüsünden Donanım değişikliklerini tara‘yı seçin.
 4. Taramanın bitmesini ve güncel sürücülerin yeniden yüklenmesini bekleyin, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Kamera uygulamasını yeniden açmayı deneyin.

Not: Kameranız yine de çalışmazsa kamera üreticisinin web sitesinde yardım arayın.

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Kamerayı kullanma hakkında temel bilgileri öğrenmek isterseniz bkz. Kamera uygulamasını kullanma.

Forumlarda yanıt bulun

Önceki çözümler işe yaramazsa Windows Kamera için Microsoft Community forumu’nda benzer sorunları aramayı deneyin. Çözüm bulamazsanız ilerleyin ve deneyiminizle ilgili ayrıntıları paylaşın, ardından yanıt verilip verilmediğini kontrol edin.

Geri bildirim gönderin Windows 10’da kamera açılmıyor-çalışmıyor

Bu makaledeki adımları denediyseniz ve soruna uygun bir çözüm bulamadıysanız Windows Geri Bildirim Merkezi’ni kullanarak hatayı bildirin. Bu, Microsoft’un bu sorunun kök nedenini bulmasına yardımcı olur.

Sorun oluştuğu sırada yaptığınız işlemler veya adımlar hakkında ayrıntıları ekleyin. Geri Bildirim Merkezi’nde geri bildiriminizi gönderirken Sorunumu yeniden oluştur‘u kullandığınızdan emin olun.

Yorum bırak