Haberler Teknoloji

Volkswagen Türkiye ‘ye Yatırımlara Hazırız ” dedi

Volkswagen Türkiye de fabrika açmaya hazır. Alman otomotiv devi Volkswagen; Passat ve Skoda Superb modellerini üretmek için Manisa’da 943,5 milyon lira sermayeli “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ” unvanlı şirket kurmuştu.

Volkswagen’in yeni fabrikasını Türkiye’de kurma kararını, Suriye’de yürütülen askeri operasyon nedeniyle erteleyebileceği söyleniyordu. Fakat tam tersi oldu ve dev Alman markası , fabrikayı Türkiye’ye kurmak istediklerini belirtti. Kurt kan kokusunu alınca avından vazgeçmez. Dev şirketler Türkiye’de ticaret hacminin büyük olduğunun farkında ve pazarlarını Türkiye’de kurmak istiyorlar. Bir çok konuda imkan ve kolaylıklar olduğu için Türkiye’de olan yatırımların karlı olacağı aşikar.

İDDİLAR ÇÜRÜDÜ

Türkiye’nin harekatının imajlarını olumsuz etkileyeceğinden korktuğu için böyle bir karar aldığı söylenirken, Volkswagen’den bu iddiaları çürütücek açıklama geldi.

Volkswagen Türkiye ‘ye yatırım için konuştu.

“YENİ BİR YER ARAMIYORUZ”

Volkswagen, Türkiye’de kurulması planlanan üretim tesisine yönelik alternatif yer arayışı içinde olmadığı bildirildi. Volkswagen’in üretim sözcüsü Leslie Bothge, “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’ye kurulması planlanan üretim tesisi beklemede. Aktif olarak alternatif bir yer arayışı içinde de değiliz.” ifadesini kullandı.

Volkswagen'den 'Türkiye'den vazgeçmedik' açıklaması

 Dev İstihdam

Fabrikanın açılması ile birlikte neler olacak ? Türkiye’de zeki insanın yanında, el maharetleri olan insan sayısı fazladır. Bu da şu demektir; eskiden çocuklar 10 yaşına geldiğinde hemen sanayiye gönderilirdi. Bir meslekleri olsun diye ve geleceklerini garanti altına alsınlar diye. Artık o çocuklar büyüdü ve yeni pazarlar istiyor. Fabrikalarda ne olup bittiğini gören gençler pazarları kendileri oluşturmak isteyecektir. Her şey bizden, neden onlar kazanıyor diyecek. Pastanın büyük lokmasını yemek için Türkiye kazansın diyecekler.

Belki bu atılımla yıllardan sonra kendi arabamızı üretir en iyi piyasalarda yolculuk yaparız. Bir fabrika bir çok ailenin geçim kaynağı bir çok gencin de geleceği olabilir. Bunun yanında pahalı pahalı alınan markaların maliyeti düşeceğinden en iyi arabaları uygun fiyata almak mümkün olabilir. Fabrika Türkiye’de olursa sorunlar için aylarca beklemek zorunda kalmayabilir otomobil sahipleri. Sorunun çözümü için en yakın yer tercih edilebilir. Sorun varsa çözüm de vardır. Manisa ilimiz kömür faciasından sonra böyle bir fabrika ile kendine gelme şansı da tanıyabilir.

İnsanlar kömür madenlerinde ölmekten kurtulmuş olur.

 

Yorum bırak