Haberler Kamu Haberleri

Vergi Borcu Yapılandırması İçin Son Gün Yaklaşıyor

Geçmişe dönük vergi borcu yapılandırması için son 2 güne girildi. Maliye Bakanlığı tarafından geçmiş dönemlere ait borçların yapılandırılmasına yönelik uygulama 27 Ağustos 2018 Pazartesi günü son buluyor. Sürenin uzatılmasına yönelik bir çalışma olmadığını olur ise size haber vereceğimizi hatırlatmak isteriz.

Vergi Borcu Yapılandırması Hangi Cezaları Kapsıyor?

Maliye bakanlığı bu yıl yaptığı af kapsamında birçok kuruma ait borçların faizlerini silip taksitlendirmeye gitti. Bu borçlar arasında vergi borcu, trafik cezaları, askerlik borçlanması, seçim borçları, otoyol ve köprü geçiş cezaları, nüfus müdürlüğüne ait cezalar ve öğrenim kredileri yer alıyor.

  • Motorlu taşıtlar vergisi
  • Trafik cezaları ve idari para cezaları
  • Gelir vergisi
  • Vergi bağlamınca usulsüzlük cezaları
  • İşletme Kayıtlarında eksik evrak ve diğer cezalar
  • Eczaneler için faiz alınmadan stok düzeltme
  • Matrah ve vergi artışında oluşan ceza ve faizler
  • Beyanda bulunulmamış gelirler için pişmanlık affı ve faiz indirimi
  • İnceleme aşamasında olan maliye borçları

 

Yapılandırma yapmak isteyenler için son gün 27 Ağustos Pazartesi olacak. Bu süre içerisinde yapılandırma yapmayanlar haklarını kaybetmiş sayılacaklar. Ayrıca borcunu peşin olarak ödemek isteyenlere büyük kolaylıklar sağlanıyor. Peşin ödeyecek durumu olmayan vatandaşlar için 18 Ay taksite kadar vade şansı tanınıyor. Her taksit 2 aylık periyodlarda ödeniyor. Böylece 18 Ay taksit yapan biri toplam borcunu 3 yıl içinde ödemiş oluyor.

Gelir idaresi başkanlığı vergi borcu yapılandırması için 3 milyona yakın posta ile mektup gönderimi yapmıştı.

Vergi Affında Toplam Borç Nasıl Ödenecek?

Borçlu olan mükellefin ana parasından vazgeçilmiyor, ancak faizi ve cezaları siliniyor. Borç toplamının tamamını peşin olarak ödemek isteyenler ise borcun %90’ı oranında ödeme yapacaklar. Borçları 1, 3, 6, 9 ve 18 ay taksitle ödeme imkanı sunuluyor. Her bir taksit 2 aylık periyotlarda ödeniyor. İlk 2 taksiti geciken kişilerin vergi affından çıkarılacağını önemle hatırlatıyoruz.

Vergi Borcu Yapılandırması internetten nasıl yapılıyor?

Aftan yararlanmak isteyen vatandaşların Gelir İdaresi Daire Başkanlığı web sitesine girmeleri gerekiyor. T.C Kimlik numarası ve E-Devlet şifreniz ile işlemlerinizi online olarak yapmanız mümkün oluyor.

Vergi Affı Yapılandırması için TIKLAYIN

Yorum bırak