Haberler

Toki başvurusu şartları nelerdir?

toki_basvurusu_sartlari

Toki başvurusu şartları nelerdir?

Toki başvurusu şartları nelerdir? sıkça sorulan bu sorulardan biri herkesi ilgilendiriyor. Toki bir çok kişiye rahat bir nefes aldırmak için kira öder gibi ev sahibi yapacak sizleri…

Toki Projesine başvuru yapabilmeniz için, başvuru sahibiyseniz bu özelliklere sahip olmanız gerekiyor.

-Türkiye C. vatandaşı olmasınız.

-Toki Projesi il /ilçe sınırları içinde bir 1 yıldan az olmamanız koşulu ile ikamet ediyor yani yaşıyor olması veya projenin il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmanız gerekiyor.

-Konutu satın almak için başvuruda bulunanın kendiniz, eşiniz veya velayetleri altındaki çocuklarınız üzerine Türkiye C. sınırları içinde tapuda kayıtlı ve bağımsız konutlarının da bulunmaması, kendiniz, eşiniz ve velayetleri altındaki çocuklarınızın daha önce Toplu Konut İdaresinden Tokiden konut satın almamış olması şartı da aranıyor. ( özellikle Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dulların ve Yetimlerin kategorisi de  hariç).

-Aylık ev halkı gelirinin, en fazla net beş bin beş yüz 5.500 Türk Lirası olması gerekiyor. (İstanbul şehri için 6.000 Türk Lirası (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam ev halkı aylık net gelirinin toplamı.) (özellikle Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dulların ve Yetimleri Hariç)

-Bir ev halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir tane başvuru yapılabilir.

Toki başvurusunda Yaş sınırı kaç ?

-Başvuruları yapacakların 25 yirmi beş yaşını tamamlamış olmaları gerekiyor.

-Özellikle Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dulların ve Yetimlerinde; Konutlar %10 yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit olarak taksit ödeme ve taksit başlangıçlarını da teslim tarihini takip ederek ay itibariyle başlayacak şekliyle satışa sunulacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak olan  “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile toki projesinin bulunduğu şehir sınırları içerisinde son 3 üç yıldır oturuyor olduklarına ikamet etmekte olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge de ,İl nüfusuna kayıtlı olduklarına dair belgeler istenecektir.

-Vefat eden emeklinin gerektiğinde emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin ise aylık maaşını alan dul kızları hariç).

 

Yorum bırak