Haberler

Teog Yerine Liseye Geçiş Sistemi Yürürlüğe Girdi

39GwAQ7PeH7fJTFa4DXguurfn7GULq2pT

Son zamanların büyük tartışma konusu olan TEOG’un kaldırılması ile birlikte Liseye Geçiş Sistemi önümüzdeki yıldan itibaren yürürlükte olacak. Konu ile ilgili açıklama Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapıldı. Liseye yeni başlayacak öğrencilerin merak ile beklediği açıklamanın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Liseye Geçiş Sistemi Nasıl İşleyecek?

TEOG’un kaldırılması ile birlikte birçok öğrencinin merak ile beklediği yeni sistem MEB tarafından resmen açıklandı. Liseye Geçiş Sistemi ile ne gibi değişiklilerin olacağını detaylı anlatan yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yeni sistem ile birlikte Fen Liseleri dışındaki tüm okullara mahalli kayıt sistemi getirildi. Sınav stresi yaşamak istemeyen öğrencilerin bulundukları semtlere yakın beş okula kontenjana bağlı olarak kayıt yaptırmalarına olanak getirildi. Fen Liseleri gibi üst düzey okullara sınav ile yaklaşık 100 bin öğrenci alınacak. Bu öğrencilerin dışında kalan yaklaşık 1 milyon 100 bin öğrenci ise online ortamdan beş tercih hakkı ile en yakın okula yerleştirilecek. Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerine ise alım sınav sistemi ile olacak. Yaklaşık 400 bin öğrencinin üst düzey liselere girme şansı bulunuyor. Sınavı kazanamayan öğrencilere ise kendi istedikleri beş okuldan birine yerleşme fırsatı sunuldu.

Liseye Geçiş Sistemi Hangi Amaç İle Tasarlandı

Eğitim sistemindeki sınav stresini en aza indirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda sistemi değiştirdi. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni sistem ile birlikte isteyen sınavlara girmeden tercih ettiği okula gidebilecek.

Liseye Geçiş Sistemi ile birlikte öğrencinin tercihi esas alınarak istediği semtine yakın okula gitme fırsatı bulunuyor. Yeni sistemdeki en önemli özellik ise sadece en yakın semtteki okullara yerleşebilecek olunması. Dileyen öğrenci sınava girip üst düzey okullara yerleşme imkânına sahip.

Herkese eşit şartlarda eğitim vermek istediklerini açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yıldız, yeni sistemin herkese hayırlı olmasını diledi.

Liseye Geçiş Sistemi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Üst düzey bir liseye gitmek için sınava girmek isteyen öğrenciler MEB’in hazırladığı sorulardan oluşan sınava 3 Haziran 2018 Pazar günü girecekler. Sınavsız bir liseye yerleştirilmek öğrenciler ise Mayıs ayının son haftası tercihlerini yapabilecekler. Yerleştirilecekleri okul açıklamaları ise sınav sonunda eş zamanlı olarak açıklanacak.

Yeni öğretim yılı ile birlikte yürürlüğe girecek olan sistemin birçok kontenjan açığı olan okulun doldurulması hedefleniyor. Yeni sistem ile birlikte sınav sorularında ucu açık soru bulunmayacağı MEB tarafından açıklandı.

Yorum bırak