Diğer

Televizyon Kanalları Nasıl Para Kazanır?

Televizyon Kanalları Nasıl Para Kazanır

Televizyon Kanalları Nasıl Para Kazanır? Günümüzde merak edip cevabını kolaylıkla bulamayacağımız sorulardan biri de budur. Televizyon kanalları nasıl para kazanırın yanında birde şu soruların cevabını merak eden kişiler var ” hangi kanal ne kadar kazanıyor, en çok kazanan tv kanalları, rtük kanallara para veriyor mu, kanalların aylık gelirleri ne kadar, tv kanal fiyatları, reyting fiyatları ” Şimdi bu soruların çoğunu ilgilendiren Televizyon kanallarının para kazanma mantığını sizlere açıklayacağız.

Televizyonda Reklam vermenin Ücreti Ne Kadar?

Aslında Televizyon kanallarının reklamdan para kazandığını hemen hemen herkes biliyor. Televizyonda Reklam vermenin Ücretini kimse bilmediği için Yönetmenler ve oyuncuların bölüm başı ücretlerine şaşırıyoruz.

Televizyonda reklam vermenin ücreti aslında tahmin ettiğimizden çok daha fazla, Örneğin bir derbi maçı arasında reklam vermek için yaklaşık 1.000.000 TL ile 1.500.000 TL arasında bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Son yılların popüler televizyon dizileri Çukur ve Hercai yayınlarının olduğu saatlerde reklam yaptırmak için yine yaklaşık 1.000.000 TL gibi bir parayı gözden çıkarmanız lazım.

Televizyon Kanalları Nasıl Para Kazanır?

Aslında önceki başlıkta televizyon kanallarının nasıl para kazandığını yazmış olduk ama televizyonların para kazanma yolları sadece televizyonda bitmez işte televizyon kanallarının para kazanma yolları;

  • Reklam; Tüm televizyon kanalları yayın aralarına özel reklamlar koyarak bu reklamlardan para kazanırlar.
  • Günümüzde bir çok televizyon kanalı haber satmaktadır. (Kendi çektikleri haberleri diğer televizyon kanallarına satarak para kazanırlar)
  • Web siteleri; Tv kanalları haberlerini aynı zamanda web sitelerinde de paylaşır ve web sitelerindeki reklamlardan para kazanırlar.
  • YouTube; Aynı zamanda çoğu televizyon kanalı YouTube kanallarına video yükleyerek buradan da para kazanır.
  • Netflix, BluTv ve diğerleri; Televizyon kanalları son yıllarda popüler olan online dizi ve film izleme servislerine içerik satarak para kazanır.

En fazla Kazanan Televizyon Kanalları

  • Kanal D (2018’de yaklaşık 200 Triliyon Gelir elde etti)
  • Show Tv (2018’de yaklaşık 160 Triliyon Gelir elde etti)
  • Atv (2018’de yaklaşık 120 Triliyon Gelir elde etti)
  • Fox Tv (2018’de yaklaşık 110 Triliyon Gelir elde etti)

Rtük Kanallara Para veriyor mu?

Bu soru çok fazla sorgulandığı için yazdım, Rtük televizyon kanallarına para vermez tam tersine Televizyon kanalları kazandıkları reklam gelirlerinden Rtük’e vergi olarak pay verirler.

Bu yazımızda Televizyon Kanallarının kazançları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Yazılan rakamların tümü daha önceki gelirlerinden yola çıkılarak yapılan tahminlerdir.

Yorum bırak