Haberler Kamu Haberleri Kurumlar

Tapu Harçları İndirim Var mı?

Tapu Harçları İndirim Uygulanması

Geçtiğimiz yıllarda Emlak vergisine tabii değerler komisyonunun yapısında köklü bir değişikliğe giden Maliye Bakanlığı, tapu harcı oranlarında da indirime gitme kararı aldı. Harçlar Kanunu ve Emlak Vergisi Kanununda bazı değişiklikleri hazırlayan Maliye Bakanlığı üst düzey çalışanları, tapu harcı indirimi için de harekete geçiyor.

Maliye bakanlığı şuan yürürlülükte olan yasaya göre; gayrimenkul alım satım işlemlerinde alıcı ve satıcının her ikisinden de % 1,5 oranında tapu harcı alıyor. Yasalar her ne kadar böyle olsa da uygulanan sistem gerçek hayatta alıcı ve satıcılar arasında bazı sorunlara yol açıyor ve yasalar gereği alıcı ve satıcının ortaklaşa ödemesi gereken tutarı genelde tek taraf ödüyor. Tapu harcı için toplamdaki %3’lük oran düşürülüp %1 ya da %1,5’a indirilmesi planlanıyor.

Tapu Harçları İndirimi Nedir?

Tüketicilerin emlak ve gayrimenkul alım ve satım işleminde, devletin tüketicilerden tahsil ettiği bedele tapu harcı deniyor. Bu harcın ödenmemesi durumunda, tapu işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün olmuyor. Gayrimenkul alım satış işlemlerinde devletin aldığı tapu harcı oranları da her yıl belli etkenler çerçevesinde değişiklikler gösteriyor.

Tapu Harçlarında İndirim Var mı

Yeni Düzenleme Ne Getiriyor?

Yeni düzenleme ile birlikte bir süredir merakla beklenen tapu harcı indirimi geliyor. Buna göre önceki yıllarda 1000’de 20 olan harç oranı, yeni düzenlemeyle birlikte sadece konut ve iş yerleri için 1000’de 15 oranında indirim uygulanıyor. Bunun yanı sıra Damga Vergisi Kanununda belirlenen, kıymetli kağıtlar için damga vergisi oranı da %0 olarak belirlenerek tüketicilere yardımcı olmak hedefleniyor. Yani buna göre, tüm inşaat sözleşmeleri ve alım-satım işlerine ilişkin her türlü danışmanlık hizmet sözleşmeleri ile yapı hizmeti sektöründeki damga vergisi oranı da tam olarak kaldırılmış oluyor.

Tapu Harçlarında Geçmişe Dönük İndirim Mümkün mü?

Bakanlar Kurulunun aldığı karar neticesinde yeni düzenlemeyle geçmişe dönük tapu harcı indirimi konusunda bir değişikliğe gidilmedi.

Tapu Harcı Nedir?

Gayrimenkul alım satımlarında en çok geçen kelime tapu harcıdır. Halk arasında “tapu masrafı” da denen Tapu harcı taşınmaz gayrimenkullerin alım satımında tapu dairesine verilen vergi miktarıdır.

Tapu Harcını Kimler Öder? Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hem gayrimenkul alıcısının hem de satıcısının sorumlu olduğu vergi bedeli olan tapu harcı, taşınmazın satış bedelinin binde- 20’si kadardır. Mesela; 300 bin TL değerindeki bir ev satışı yapıldığında binde 20’si olan 6 bin TL, hem alıcı hem de satıcı tarafından tapu harcı olarak tapu dairesine ödenir. Bu devir işlemleri yapılırken ödenen masraflar arasında bulunan tapu döner sermeye bedeli ücreti, geçtiğimiz sene 90.5 TL olarak ödeniyordu. Tapu döner sermaye bedeli 2018 yılında 103.5 TL, ilave hizmet bedeli ise 14 TL olarak belirlenmiştir. Döner sermaye hizmet bedeli, hizmet bedelinin yöresel katsayı ile çarpılması sonucu ortaya çıkar.

2 Yorumlar

Yorum bırak