Kamu Haberleri Memurlar

Sözleşmeli öğretmen nedir maaşları ne kadar?

sözleşmeli öğretmen nedir

Milli Eğitim Bakanlığının yeni uygulaması olan sözleşmeli öğretmen formatı, 2018 yılı itibari ile resmi olarak yürürlüğe girecek. Sözleşmeli öğretmenlerin özlük haklarının neredeyse hiç olmaması nedeni ile büyük tepki toplasa da istihdam açısından ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Sözleşmeli öğretmen alımları için gerekli şartlar neler?

Sözleşmeli öğretmenlerin alımı için gerekli şartlar, kadrolu öğretmenlerin alımı esasına uygun olarak yapılmaktadır. KPSS sınavından alınan puan sıralamasına göre, Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü okulların ihtiyacına göre alım yapılmaktadır.

Sözleşmeli öğretmenlerin alımı sırasında KPSS sonuçlarının yanında bir başka kriter ise sözlü mülakattan alacağı puan olarak görülmektedir.

Sözleşmeli öğretmen maaşları ne kadar?

Yeni öğretim yılında sözleşmeli olarak işe başlayacak adayların maaşları kadrolu öğretmen ile hemen hemen aynı oranda olacak. 2018 yılı sözleşmeli öğretmen maaşı 2795 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ayrıca sözleşmeli öğretmenler, kadrolu öğretmenler gibi ek ders alma hakkına sahiptirler. Haftalık 15 saat dışında çalıştıkları süre içerisinde ek ders alma haklarına sahip olacaklardır.

[ads4]

Sözleşmeli öğretmen tayin durumu nasıl oluyor?

Sözleşmeli olarak çalışacak öğretmenlerin özel veya eş durumlarından dolayı tayin isteme şansı bulunmuyor. Özellikle özlük haklarındaki en büyük dezavantaj bu konuda adayların canını sıkmakta olsa da kısa zamanda konu ile alakalı MEB’in bir çalışması olacağı bilgisi kulislerde konuşulmakta. Sözleşmeli öğretmen olarak çalışan kişinin ancak eşi memur statüsünde yer alıyor ise tayin talebinde bulunabilecek.

Sözleşmeli öğretmen olanların kadrolu öğretmenliğe geçiş şartları neler?

Sözleşmeli öğretmen olarak atanan öğretmenlerin kadrolu öğretmen olması için minimum aynı görevde 4 yıl çalışma zorunluluğu bulunuyor. Bu süre zarfında öğretmen olumlu bir performans raporuna sahip olur ise kadrolu öğretmen olma şansı doğuyor.

KHK ( Kanun Hükmünde Kararname ) ile 2017 yılında alınan kararda 4 yılını dolduran öğretmenlerin istedikleri taktirde performanslarına göre, eğitim verdikleri kurumda kadroya girmelerine izin verilmesi kararlaştırıldı.

Sözleşmeli öğretmen iş güvencesi alabiliyor mu?

Kadrolu öğretmenlerin aksine sözleşmeli olarak göreve başlayan eğitimcilerin iş güvencesi yok denecek kadar az olması dikkat çekiyor. Yeni gelen kanunlar ile sözleşmeli olarak çalışan öğretmenlerin disiplin suçlarından ötürü kolaylıkla görevlerine son verilmesini içeren maddeler bulunuyor. Hakkında soruşturma açılan bir sözleşmeli öğretmenin kurumda eğitimci olarak kalması mümkün görünmüyor.

[ads4]

Sözleşmeli öğretmen doğu atamaları nasıl yapılacak?

Ülkemizde en çok öğretmen ihtiyacı bulunan bölgeler Doğ ve Güneydoğu Anadolu olduğundan büyük oranda öğretmen açığı bu bölgelerde olacak. Kalkınmada öncelikli iller olarak belirlenen bu bölgelere büyük bir öğretmen kadrosu verileceği biliniyor. Bu nedenle sözleşmeli öğretmen olarak başvuru yapacak kişinin bu bölgelerde çalışma şartlarını gözden geçirmeleri gerekmekte.

Sözleşmeli Öğretmen Kıdem ve Derece durumları nasıl belirleniyor?

Geçtiğimiz yıl çıkan KHK ile sözleşmeli öğretmenlik mesleğini yapacak olanların, görev yaptıkları hizmet süreleri ve dereceleri kariyerlerinde etkili olacak. Kadrolu duruma geçiş yapan öğretmenin tüm kıdem ve derecesi korunacak.

Sözleşmeli öğretmen sözlü mülakat süreci nasıl işliyor?

Sözlü mülakat için atanacak bölgeye kontenjan açığının 3 katını aşmayacak şekilde öğretmen adayı çağrılacak. Adayların tercihlerine göre belirlenecek bölgede yapılacak mülakatın soruları MEB tarafından belirlenecek.

Sözlü mülakat tavan puanı 100 olarak belirlendi. Adayların sözlü mülakattan sonra tercih hakkı kazanması için minimum 60 puan alması gerekmekte. Yerleştirme esnasında adayların sözlü puanları atamalara direkt olarak etki edecektir. Kısacası sözlü mülakat bittikten sonra adayların KPSS sonuçlarının bir önemi kalmıyor olacak olması.

Sözleşmeli öğretmenlerin atamasından sonra 6 ay içerisinde istifa etmiş veya göreve hiç başlamamış adaylar yerine, sözlü mülakat sonucu atanamayan en üst sıradaki öğretmenin ataması gerçekleştirilecek.

Her yılsonu yapılacak olan performans değerlendirme raporunda başarısız olan öğretmenlerin görevlerine son verilmesi mümkün olacak. Sınavı kazanmış ve sözlü mülakattan başarılı olarak geçmiş olsa dahi görevi yapacak yeteneğe sahip olmayan öğretmenlerinde görevlerine son verilebilecek.

Sözleşmeli öğretmen izin süreleri ve şartları

Sözleşmeli öğretmenler, kadrolu öğretmenler gibi yaz tatili ve sömestr tatili boyunca maaş almaya devam edebilecekler. Doğum izni isteyen veya askerlik nedeni ile görevine devam edemeyecek adaylar, tazminat almadan görevlerinden istifa ettikleri taktirde tekrar başvuru şansına sahip olabilecekler. Bu durumu yerine getiren adayların 30 gün içerisinde yeni görev yerlerinde çalışmalarına olanak sağlanacaktır.

Yorum bırak