Haberler

Son Dakika: Vakıf Katılım Bankası Dolar Kuru Hatası Açıklaması

Vakıf Katılım Bankası dolar kuru hatası olarak yaptığı açıklamada sorunun siber saldırı sonucu meydana geldiğini aktardı. Vakıf katılım bankası düşük fiyatlı dolar kuru satış fiyatının 4,58 Türk Lirası gösterimi ile alakalı yapılan saldırının kaynağını belirlemeye çalıştıklarını aktardı.

Vakıf katılım bankası dolar kuru haberi sosyal medyada büyük tepki gördü

Geçtiğimiz hafta Halk Bankasının başına gelen olayın aynısının bu hafta Vakıf Katılım Bankasının başına gelmesi sosyal medya da büyük yankı uyandırdı. Özellikle büyük bir kesimden olaydan haberi olan kişilerin büyük miktarda vurgun yaptığı düşüncesi hakim olmaya başlamış. Özellikle 2 hafta içerisinde gerçekleşen devlet bankalarında yaşanan bu olayların açıklamalara göre zarar görmeden atlattık açıklamaları sorgulanmaya başlanmış durumda.

Dolar kuru fiyatları neden sadece bankalarında hatalı oluyor?

Devlet bankaların iki hafta içerisinde böylesine hassas bir durumda böyle hatalar ile gündeme gelmesi kafaları karıştırmaya devam ediyor. Özel bankaların sistemlerinde bu tür olayların gerçekleşmemesi devlet bankalarına olan güveni düşürmüş durumda. Yapılan açıklamalar da siber saldırılar yüzünden bu sorunların oluştuğuna yönelik açıklamalar gelse de sorumlular hakkında herhangi bir açıklama yapılmaması büyük bir soru işareti.

Vakıf Katılım Bankası Dolar Kuru Açıklaması

Vakıf Katılım bankası dolar kuru fiyatlarının hatalı görünmesinin ardından açıklama yaptı. Vakıf Katılım Bankası twitter üzerinden yaptığı açıklama ise şöyle,
Bankanın kurumsal web sitesine siber saldırı gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “10 Eylül 2018 tarihinde kurumsal web sitemizde bilgilendirme amaçlı yayınlanan dövizkurlarımıza yönelik, 9 Temmuz 2018 tarihindeki kurlarımızı gösterecek şekilde bir siber saldırı düzenlenmiş, saldırı çok kısa sürede püskürtülmüştür. Bankacılık sistemlerimiz (mobil ve internet şubemiz) saldırıdan
olumsuz etkilenmemiş olup, bu sürede gerçekleşen herhangi bir döviz alım-satım işlemi de bulunmamaktadır. Yapılan müdahale neticesinde kurumsal web sitemiz stabil hale getirilmiştir.” denildi.

Yorum bırak