Haberler Kamu Haberleri

Son Dakika haberi: Emeklilikte yaşa takılanlar için açıklama geldi

Emeklilikte yaşa takılanlar için müjdeli haber geldi. 2018 yılında birçok yasanın değiştirilmesinin ardından hükümet emeklilik yaş sorununu ortadan kaldırmaya yönelik adım atmaya karar verdi. Emekli olmak için yaş sınırına takılanların sorunu çözüme kavuşacak mı? Yeni düzenleme ile kaç yasında emekli olunacak? İşte sizlere bütün detayları ile emeklilik süreci.

Emeklilikte yaşa takılanlar için MHP’den kanun teklifi meclise geliyor

Birçok emekli adayı prim günlerinin dolmasına rağmen emeklilik yaşını beklemek zorunda kalıyor. Can sıkıcı olan bu durum yıllardır ülkemizin problemleri arasında yer alıyor. 2000 yılında değişen ve sürekli olarak yaş haddini yükselten kanunlardan sonra emeklilik yaşı kadınlar için 57, erkekler içinse 60 olarak belirlenmiş durumda.

Eski yıllarda prim gün sayısını tamamlayanların direkt olarak emekli edildiği ülkemizde birçok mağdur vatandaşın isyanını göz önünde bulunduran MHP, meclise bir kanun teklifi sundu. 15 maddeden oluşan tasarıda, yaş sınırına takılan ancak prim gün sayısını dolduran emekli adaylarının maaşından yaş haddi dolana kadar %5 ile %10 kesinti yapılması öngörülüyor. Böylece prim gün sayısı dolan vatandaşların emekli maaşı alabilmesinin yolu açılmış olacak.

Emeklilikte yaşa takılanlar kesinti kabul ederek nasıl emekli olacak?

Emek olmak için prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlar geriye kalan yaş sınırına göre yüzde 5 ila yüzde 10 arasında kesinti şartını kabul ederek emekli olmaya hak kazandıracak tasarı meclise sunuldu. Erken emeklilik kesinti tablosu aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Emeklilik yaşına 1 yıl kalanlar %4 Kesinti
Emeklilik yaşına 2 yıl kalanlar %5 Kesinti
Emeklilik yaşına 3 yıl kalanlar %6 Kesinti
Emeklilik yaşına 4 yıl kalanlar %7 Kesinti
Emeklilik yaşına 5 yıl kalanlar %8 Kesinti
Emeklilik yaşına 6 yıl kalanlar %9 Kesinti
Emeklilik yaşına 7 yıl kalanlar %10 Kesinti

 

Erken emekli olabilmek için 5 yeni formül tasarıda bulunuyor.

  • Yıpranma payı: Belirli mesleklerde çalışan kişiler için yeni kanun ile birlikte her yıla +3 ay eklenerek emeklilik yaşı hesaplanacak. Yani 12 ay olan yıl 15 ay üzerinden görünecek.
  • Askerlik Borçlanması: Askerlik görevini işe girmenden önce yapan erkek emekli adayları için prim gün sayısını borçlandırdığı gibi emeklilik yaşını da 1 ile 2 yıl arasında kısaltabiliyor.
  • Doğum Burçlanması: Yıl ve yaş sorunu bulunan anneler için yeni düzenleme ile emekli olmak daha kolay olacak. Çalıştığı süre içerisinde hamile kalarak çalışamayan bayanların 3 çocuğa kadar 6 yıla kadar erken emekli olması mümkün kılınacak.
  • Bakıma Muhtaç Kişiler: Aile içerisinde sürekli bakıma muhtaç çocuğu bulunan kişiler için emeklilik imkanlarını kolaylaştırılıyor. Bu durumda olan ailelerde emekli olacak kişinin prim gün sayısına 4’te biri oranında ek prim uygulanacak.
  • Doğumdan önce SSK tescili: Doğum gerçekleştikten sonra hiç prim yatırmamış bayanlar için prim gün sayısı 5000 günden 3600’e düşürülecek. Böylece kadınların emekli olabilmesi kolaylaştırılmış olacak.

Erken emekli olmak isteyenlerin yukarıdaki şartları karşıladığı taktirde SSK’dan başvuru yapmaları gerekmektedir. Tasarının kabulü halinde Yaklaşık 3 milyon vatandaşın emekli olabilmesinin yolu açılıyor. Erken yaşta emekli haberleri geldikçe sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz. Aklınızda olan soruları sormaktan çekinmeyiniz.

Yorum bırak