Haberler

Son Dakika: Aselsan medikal cihaz üretimine geçiyor

Aselsan medikal cihaz üretimindeki yüzde 85 oranında dışa bağımlılığı azaltmak için cihaz ve parça üretimine 2 milyar dolarlık hamle yaptı. Türkiye’nin teknoloji devi Aselsan, özellikle medikal sektördeki dışa bağımlılığı yerli sermayeye çevirmek adına büyük bir hamle gerçekleştiriyor. Tıbbi cihazların ülkemizde üretimi için düğmeye basan şirket ekonomiye büyük katkı sağlayacak.

Yıllık 2 milyar dolar civarında olan Tıbbi cihaz alımının ülke ekonomisinde kalmasını sağlamak için yapılacak hamleye devlet desteği de getirilecek. Savunma sanayi ile sağlık teknolojisini bir arada yürütecek olan şirket, kısa süre içinde çalışmalara başlamayı amaçlıyor.

aselsan tıbbi cihaz üretimi yapacak

Aselsan medikal cihaz üretimi ile sağlık sektörüne giriyor

Türkiye’nin teknolojik gururu Aselsan son günlerde dış mihratların dolar kuru üzerinden ülke ekonomisine zarar vermesiyle üzerine düşen görevi üstlenmeye karar verdi. Sağlık sektöründe dijital ürünlerin üretimi konusunda yerli üretime geçiliyor.

Aselsan üretim konusunda ilk etapta MR cihazları, bilgisayarlı tomografi, ultrason cihazları, dijital röntgen cihazları ve dijital olan tıbbi cihaz üretimlerini üstlenecek. İlk etapta Aselsan proje kapsamında MR ve mobil dijital röntgen cihazlarının ön çalışmasını başlattı.

Yerli tıbbi cihaz üretiminde, atılım gerçekleştirilecek olması bu alanda faaliyet gösteren firmalara da iş olanağı sunacak. Yüksek mühendislik teknolojisi ile ürün geliştirme ve üretimi konusunda uzun vadede ihracat yapılmasına olanak sağlanacak. Ülke içerisinde üretimi yapılacak cihazların kullanımına devlet teşviki olması da pazar konusunda Aselsan’ın elini kuvvetlendirecek.

Aselsan ayrıca hastalıkların hızlı tespiti ve olası biyolojik saldırılara karşıda milli üretime geçerek askeri anlamda önemli rol oynayacak cihazlarda üretecek. Şirket ayrıca, virüs ve bakterilerin sebep olduğu hastalıkların hızlı tespiti konusunda Sağlık Bakanlığı ile bağlantılı geliştirme çalışmaları konusuna anlaşma sağladı.

Yapılan bu yatımlar ile ülkemizin tıbbi cihaz konusunda dışa bağımlılığı azalacak ve milli ekonomi canlanacak. Medikal ürünlerin dolar üzerinden alınması ve bu durumun ülke ekonomisine zarar vermesi böyle bir adımın atılmasına yol açmış durumda.

Haber kaynağı: https://www.okutanhaber.com/  sizde tarafsız güncel haberleri Okutanhaber.com’dan takip edebilirsiniz.

Yorum bırak