Finans Sigorta

Sigortası Olmayan Müşterilere Bankalar Kredi Verir Mi?

Sigortası Olmayan Müşterilere Bankalar Kredi Verir Mi?

Anayasaya göre çalışan her bireyin sigortalı olması şartı olsa da, pratik uygulamada delinen yasalar sebebiyle bankalara yapılan kredi başvuruları sürecinde çalışan fakat sigortası olmayan bireyler bir çelişki yaratmaktadırlar. Peki bankalar sigortası olmayan müşterilerine kredi veriyorlar mı?

Bankalar için kredi çekilen parayı faiziyle beraber geri ödemek asıl önemli şey olduğu için, sigortanın olmaması halinde bankanın ilk baktığı şey bireyin gelir düzeyi olacaktır. Birey yüksek bir gelire veya belli bir eşiğin üstünde olan bir gelire sahip olduğunu resmi bir belgeyle kanıtlayabilirse, banka inisiyatif kullanarak bireye kredi vermeyi tercih edebilir.

Kefiller Başvuranlar Kadar Önem Taşıyor!

Bankalar kendi güvenliklerini ve ekonomik varlıklarını muhafaza etmek istediklerinden dolayı, kefiller de onlar için kredi başvurusu yapan kişi kadar önemli ve değerlidir. Yüksek bir meblağda gelire sahip olmayan ve sigortası olmayan biri, bir bankaya yüksek gelirli ve prestijli bir kefille kredi başvurusu yaptığında yüksek bir ihtimalle kredi başvurusu kabul edilecektir. Çünkü kredi borcunu teslim alabildiği sürece, banka, kimden teslim aldığı ile ilgilenmez.

Malvarlıkları

Bireyin hali hazırda yüksek bir geliri olmasa bile, potansiyel gelir kapısı olarak değerlendirilebilecek bir malvarlığı varsa, banka bu malvarlığına haciz işlemi aracılığıla el koyarak kredi borcunu tahsil edebileceğinden dolayı, kredi başvurusunu kabul edebilir. Kredi borcunun 90 günlük ihtar ve bekleme süreci sonunda, mahkeme süreciyle devam eden ve bankanın avukatları tarafından şikayetçi olunan dönemden sonra, kredi çeken kişinin gayrimenkullerine, varsa arsalarına ve adına nüfus müdürlüğünde kayıtlı olan tüm malvarlığına el koyar.

Ekonomik İlişkiler

Bireyin kredi alma şansını arttıran bir başka etken ise bankalar ve kendisi arasındaki geçmiş deneyimledir. Daha önceki hesap hareketlerinde büyük meblağlar ile para akışı sağlamış bir müşteri, banka için iyi bir müşteri profili olduğundan, iyi bir gelir kapısı ve sıcak para hazinesi olarak görülür. Böyle bir durumda yine müşterinin kredi başvursunun kabul edilmesi olasıdır.

Sigortasız bireylere belli koşullar altında kredi veren bankalar Finansbank, INGBANK, YapıKredi Bankası olarak sıralanabilir.

Bu yazıya benzer diğer yazıları görmek için Sigorta ve Finans Kategorilerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum bırak