Haberler

Sigara Bırakmanın 10 Farklı Yöntemi

Sigara Bırakmanın Yolları

Sigaranın zararlı etkilerinden kurtulmak ve sigarayı bırakmak isteyenlerin tercih edebileceği birbirinden farklı yollar bulunmaktadır. Sigara insanların vücudunda zararlı etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle pek çok farklı teşvik edici düzenlemeler ile sigaranın bırakılması için insanları teşvik edilmesi sağlanmaktadır. Ancak sigarayı alışmış olanların sigarayı bırakması sanıldığı kadar kolay değildir.

Sigaranın vücuda sağlamış olduğu zararlı etkilerin yanı sıra özellikle bağımlılık nedeniyle vücudun alışmış olduğu nikotin, tütün ve diğer etkileri ihtiyaç duyması sigaranın bırakılması durumunda farklı etkilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle sigarayı bırakabilmek için kişinin gerçekten azimli olması gerekmektedir. Kafanıza koyduğunuz da yapmanız için her zorlukla vazgeçmeden devam etmeniz gerekir.

Sigarayı Bırakmanın 10 Farklı Yöntemi

Sigaranın zararlı etkilerinden kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için sigarayı bırakmanın 10 farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Bırakmak için kendinize öncelikle tarih belirlemeniz gerekir. Ayrıca bu durumda sigarayı daha önce deneyerek bırakmış olan kişiler ile yapacağınız görüşmelerde fikir almanızı sağlayacaktır. Bu sayede onların deneyimlerinden faydalanarak karşılaştığınız zorluklar karşısında daha güçlü hareket edebilirsiniz.
  2. Özellikle kanser riskine karşı kendinizi korumak için kendinizi ikna edin. Öncelikle kafanızda oluşturacağınız fikirler daha sonrasında vazgeçme noktasında özellikle hastalıkları aklınıza getirmenizi sağlayarak kendinizi ikna etmenizi sağlayacaktır.
  3. Gün içerisinde sigarayı hangi saatlerde içtiğinizi ve en çok içmeyi sevdiğiniz saatleri not alın. Daha sonrasında özellikle bırakma aşamasında bu saatlerde farklı uğraşlar ile ilgilenin.
  4. Sigarayı bırakma aşamasında özellikle ortaya çıkabilecek olumsuzluklar nedeniyle düzenli egzersiz yapın. Gün içerisinde aynı zamanda rahatlamanızı sağlayacak farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Meditasyon veya yorga gibi farklı seçenekler ruhunuzun ve vücudunuzun dinlenmesini sağlamaktadır.
  5. Hayatınızda özellikle sigarayı andıracak aksesuar veya kullanmış olduğunuz ürün seçeneklerini tamamen kaldırın. Özellikle sigarayı bırakma yolları konusunda kendinize liste hazırlamanız ve bu listeye uygun şekilde hareket etmeniz istediğiniz sonucu almanıza konusunda sizlere yardımcı olacaktır.
  6. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Sigara nedeniyle bedeninizin görmüş olduğu zararı karşılamak amacıyla özellikle kilo alma durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle yüksek kalorili ürünlerden uzak durulması önemlidir.
  7. Gününüzü farklı aktiviteler ile şekillendirir. Özellikle sinema, konser, tiyatro gibi birbirinden farklı alanlarda zaman geçirin. Ayrıca sigara içilmesi yasak olan bölümlere gidin.
  8. Çoğu zaman kahveyle sigara birlikte kullanıldığından kahve size sigarayı hatırlatıyorsa bu durumda özellikle taze sıkılmış meyve suları tercih edebilir veya bitki çaylarını tüketebilirsiniz.
  9. Kişiler özellikle alkol ve sigarayı birlikte tükettiklerinden alkolden uzak durulması da bu dönemde sizlere yardımcı olacaktır.
  10. Özellikle kullanacağınız sigarayı bırakma yöntemleri konusunda dikkatli hareket etmeniz ve karşılaştığınız zorluklar karşısında pes etmeden devam etmeniz istediğiniz gibi sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır. İnat etmeniz ve belirlemiş olduğunuz yoldan şaşmamanız gerekir. Bu konuda özellikle çevrenizin de sizlere yardımcı olması önemlidir.

2019 Sigara Zamları Tam Listesini Görmek için TIKLAYIN

Yorum bırak