Haberler Hibe ve Destek

Sıfır atıkla 100 bin kişiye istihdam

Emine Erdoğan, “Yıl sonu hedefimiz olan 25 bin kamu binasında sıfır atığa geçme hedefimizi iki ay önce tamamladık. 2023’te tüm Türkiye’de sıfır atık projesini hayata geçirmiş olacağız” dedi.

100 bin kişiye istihdam

İstihdam haberleri müjdeleyici duruyor, ne zaman hayata geçecek ? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 2019 sonu itibarıyla 25 bin kamu binasında sıfır atığa geçme hedefini iki ay önce tamamladıklarını belirterek, “İnşallah 2023’te tüm Türkiye’de sıfır atık projesini hayata geçirmiş olacağız. Sıfır atık uygulamasıyla yıllık 20 milyon dolar kazanç ve 100 bin kişiye istihdam hedefliyoruz” dedi. Emine Erdoğan, ‘ASELSAN Sıfır Atık Projesi Lansman Töreni’ne katıldı.

Kreş öğrencileri, Emine Erdoğan’a atık malzemelerden yaptıkları tabloyu hediye etti.

273 TON ATIK AYRIŞTIRDI

ASELSAN’ın dünyanın en kapsamlı çevre girişimlerinden biri olan Karbon Saydamlık Projesi’ne 2012 yılından bu yana katıldığını aktaran Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “ASELSAN’ın atık yönetimi çerçevesinde, 2018’de 273 ton atık ayrıştırarak ekonomiye ve kendine maddi kaynak sağladığını biliyoruz. Bu sayede 1 milyon lira civarında bir gelir elde edilmiş. 2019 yılında bugüne kadar toplanan 634 ton atıktan ise 1.5 milyon lira kazanılmış. Bu çaba, atık gözüyle baktığımız şeyin nasıl ekonomik değere dönüşebileceğinin en güzel kanıtıdır.”

ABD BÜYÜKELÇİSİ’NİN EŞİNİ KABUL ETTİ 

Başkan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’in eşi Elizabeth Fritschle ile bir araya geldi. Erdoğan Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nin kıymetli eşi Elizabeth Fritschle ile bir araya gelmekten memnuniyet duydum. Ülkemizin güzelliklerini yakından tanımalarını umut ediyorum” ifadesini kullandı.  

Başka nerelerde istihdam sağlanabilir ?

İstihdam haberleri bir nebze de olsa yürekleri ferahlatırken, Türkiye’nin bir çok konuda yeterli kaynağa sahip olduğu halde üretkenlik konusunda diğer ülkeleri yerinden edip ne zaman birinci sıraya gireceği hep akıllardaki soru.

Üniversite öğrencileri işsiz sokak ve kahvelerde gezerken yaşlarının ilerlemesi sonucu üretkenlik konusunda geri kaldıklarını dile getiriyor, gözler önünde zaten ve bu konuda gün geçtikçe yetersiz kalacakları aşikar. Bir an önce bunun için bir şey yapılamazsa yaşlanan genç beyinlerin ileri ki yıllarda az çocuklu ailelere yöneleceği ve bunun sonucunda genç ve dinamik kesimin bu sorundan dolayı azalıp tükeneceği söz konusu. Üniversite öğrencileri daha fazla iş imkanı ve istihdam haberlerinin yanında yeni alanlara hazır. İmkanlar dahilinde başarının geleceği aşikar.

Yorum bırak