Haberler Kurumlar

SGK Prim Borçları Siliniyor Genel Sağlık Sigortası

SGK Prim Borçları Siliniyor 2017

Çalışanların merakla beklediği SGK prim borçları siliniyor. Çalışma hayatına 1 Nisan 2017’den önce sigortalı olarak başlayan ve aile içerisinde kişi başı geliri 592 Türk Lirasından az olanların borç, faiz ve alacakları silinecek.

SGK Prim Borçları Siliniyor Peki Bundan Kimler Yararlanacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı yeni genelge ile Genel Sağlık Sigortası ile yönetmelikte değişikliğe gitme kararı aldı. Daha önce Gelir Testi hiç yaptırmayan vatandaşların 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile 12 ay temel alınarak Sağlık Sigortası primleri, yapılacak gelir testine göre belirlenecek. Kişi başı gelir dağlımı 592 Türk Lirasından az olanların tüm faiz ve alacakları silinecek.

15 Temmuz Gazileri Sigortalı Sayılacaklar

Ülkemizde yaşanan darbe girişimi sonrasında olayda Gazi unvanına sahip olan vatandaşlar otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortalı sayılacaklar. Böylece Gazi olan vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının ücretsiz hizmet kapsamına alınması garanti altına alınmış oldu.

Esnafa Genel Sağlık Sigortasında Kolaylık Sağlanacak

Esnaf Ahilik Sandığı ödemelerini alan kişiler yeni kararname ile Genel Sağlık Sigortasından otomatik olarak yararlanacaklar. Askerliğini er veya erbaş olarak yapan Mehmetçiğin ise direkt olarak sağlık sigortalı kabul edileceği bildirildi.

SGK Prim Borçları Siliniyor Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar Oldu?

SGK tarafından kabul edilen tasarıya göre Genel Sağlık Sigortası prim borçları, faiz alacakları silindi. 1 Nisan 2017 tarihinden önce gelir testi yaptırmış ancak primlerini ödememiş olanların kanundan yararlanacağı ifade edildi. Yeni düzenleme ile aile içi kişi başı geliri 592 Türk Lirasının altında olanlar prim ödemeyecekler. Esas alınan 592 Türk Lirasının üzerinde geliri olan kişiler ise 53 Türk Lirası Genel Sağlık Sigorta primi ödeyecekler.

15 Temmuz Darbe girişiminde Gazi olan kişiler ve yakınları da otomatik olarak Genel Sağlık Sigorta kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanacaklar. Ücretsiz sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşların prim borçlarının tamamını kapatması halinde sağlık hizmeti almaya devam edecekleri açıklandı.

Yarı zamanlı veya istihdam amaçlı çalıştırılacak personelin SGK primleri 20 günü aşmıyor ise Genel Sağlık Sigortası kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler. Yeni düzenlemeden faydalanmak isteyen kişilerin biran önce gelir testlerini yaptırmaları önemle belirtildi. Daha fazla bilgi için SGK Resmi İnternet sitesini ziyaret etmeleri gerekmekte.

Yorum bırak