Haberler

Selahattin Demirtaş Serbest mi? Beraat Edildi mi

Selahattin Demirtaş Serbest mi

Selahattin Demirtaş Serbest mi? Beraat Edildi mi? merakla beklenen sorunun cevabı nedir? Son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ekonominin düzeleceği yönde, yerli ve yabancı şirket ve yatırımcılara çağrı yapan Erdoğan, ülkemize yatırım için harekete geçmeleri isteğinde bulundu. Bunun üzerine hukuk alanında da değişiklikler yapılacağı dile getirildi. Hal böyle olunca içeride olan tutuklulara umut oldu. Özellikle içeride yatan ve 13  Eylülde beraat edilmesi beklenen Selahattin Demirtaş’ın bundan yararlanacağı düşünülmekte.

selahattin demirtaş özgür kaldı mı

selahattin demirtaş serbest kalacak mı

13  Eylül’de ne oldu?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Aydın Erdoğan, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karardan sonra müvekkilinin tahliyesi önünde herhangi bir engel kalmadığını belirterek, “Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var” dedi.

Rudaw’a konuşan Demirtaş’ın avukatlarından Aydın Erdoğan, müvekkilinin Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılandığı dosyada mahkemenin 2 Eylül günü tahliye kararı verdiğini, savcılığın ‘yeniden tutuklama’ talebiyle itirazının da bir üst mahkeme olan 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini söyledi.

Demirtaş için başvuru yapıldı, gözler verilecek kararda.Selahattin Demirtaş Serbest mi.

“Bundan sonra Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde kalması için bir sebep kalmadı” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere Sayın Demirtaş’ın daha önce bir konuşmasından dolayı aldığı 4 yıl 8 aylık bir cezası vardı. O cezanın karşılığını halihazırda yatmış bulunuyor. Yani bugün Türkiye’de mevcut yürürlülükteki yasalara göre şu anda ona verilen cezasını yatmış durumdadır. Bazı bürokratik işlemler var, gecikmeler oluyor. Bizim elimizde olmayan nedenler, bizim tam olarak bilemediğimiz nedenler var. Ama her an Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık. Şu anda bir engel kalmadı artık.”

Selahattin Demirtaş Kimdir?

Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş son yaptığı çıkışlarla yeniden gündem olunca, bugüne kadar neler yaptığı merak konusu oldu.

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973’te Elazığ’ın Palu ilçesinde doğdu. İlkokul ve liseyi burada bitirdi. Lise sonrasında 9 Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nda okumaya başladı. İki yıl okuduğu bu bölümden politik gerekçeler nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Ardından bir kez daha girdiği üniversite yerleştirme sınavında Ankara Üniversite Hukuk Fakültesi’nde okumaya hak kazandı ve başkente taşındı. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra bir süre serbest avukatlık yaptı. Ardından İnsan Hakları Derneği’nin Diyarbakır Şube yönetiminde görev aldı. Dönemin İHD Başkanı Osman Baydemir’in belediye başkanı seçilmesinin ardından, İHD Diyarbakır Şube Başkanlığı’na seçildi.

Demirtaş’ın 2’si erkek 4’ü kız toplam 6 kardeşi bulunmaktadır. Kız kardeşi Aygül Demirtaş da kendisinden 2 yıl sonra Hukuk bölümünü kazanmıştır ve mezuniyetinden sonra bir süre Selahattin Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yapmıştır.

Yorum bırak