Listeler Sağlık

Saç Dökülmesi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç Dökülmesi

Çevremizde her konu hakkında illaki bilgisi bulunan birileri vardır. Bu çok bilen arkadaşlarımız gündelik hayatta sorduğumuz karşılaştığımız bir çok sorun hakkında fikirler beyan ederler ve bu fikirler zaman geçtikçe kalıplaşır. Bu bilgilerin çoğu bilinenin aksine yanlış bilgiler ve çoğumuz bunları doğru biliyoruz. Bu yazımızda sizlere saç dökülmesi ile ilgili bazı doğru bilinen yanlışları derledik.

Saç spreyi ve boya gibi saç şekillendirme ürünleri saçınızı kaybetmenize yol açabilir. (Yanlış)

Bu ürünleri sık sık kullanır ve aşırı doz uygularsanız veya bunları doğru kullanmazsanız, saçlarınız seyrelebilir. Yoğun kullanıldığında saç telinin kırılmasına neden olabilir. Ancak bunlardan dolayı herhangi bir kalıcı saç dökülmesi olmaz. Kalıcı dökülme sadece saçınızın kökü zarar gördüğünde gerçekleşir. Saçınızı sağlıklı tutmak için hem perma, hem boyamayı aynı anda yaptırmayınız. Önce perma yaptırırsınız ve bir süre sonra da, saçınız kendini toparlayınca boyama yaptırabilirsiniz. Bu işlemler arasında 8 veya 10 hafta geçmesi uygundur. Uzun ömürlü spreylerden uzak durun.

Saçınızı bir gecede 100 kez fırçayla taramak sağlıklı büyümesine yardımcı olur. (Yanlış)

Pekala o fırçayı bir kenara bırakın. Bu kadar fırçalamak ayrık uçlara ve kırılmaya da neden olabilir. Fırça yerine geniş dişli bir tarak kullanın. Saçınızın dolaşmasını önler ve daha az zarar verir. En iyisi, önce saç kremi kullanmaktır. Kıvırcık saçları nemliyken tarayın ve düz saçlarda ise biraz kurumasını bekleyin.

Stres saçınızın dökülmesine neden olabilir. (Doğru)

Stres altında olmak ve zorlu işlerle uğraşmak saç uzamasından enerjinizi uzaklaştırır ve daha önemli vücut gereksinimlerine yönlendirir. Stres başladıktan yaklaşık 6 hafta ila 3 ay sonra saç dökülmesini direkt fark edebilirsiniz. Tekrar eski haline gelmesi biraz zaman alabilir, ancak işler kontrol altına alındıktan sonra saçlar tekrar uzar.

Diyet yapmak saçınızı etkiler. (Doğru)

Yeterli miktarda demir veya protein almazsanız – veya çok fazla A vitamini alırsanız – saçlarınız dökülebilir. Et, yumurta ve fasulyeden protein alın. Güçlendirilmiş tahıl, ıspanaktan demiri alın. Rejim dönemlerinde takviyeler kullanabilirsiniz.

Bazı insanlar 15 kilodan fazlasını kaybettiklerinde saç dökülmesini fark eder. Saç dökülmesi genellikle yaklaşık 3-6 ay sonra başlar, ancak gerekli demir, protein ve vitamin alındığında saç tekrardan kendi kendine uzar.

Saçları sıkı bağlamak saç dökülmesine neden olur (Doğru)

Başınızı sıkı bağlamak, saçları gerdirmek, sadece başınızı ağrıtmakla kalmazlar, at kuyruğu ve at kuyruğu gibi dar saç stilleri saçı çekiştirir ve kırılmasına neden olabilir. Eler gün saç yıkama yapıyorsanız sadece az şampuanla hafifçe masaj yapın ve kurutmak için havluyla çok fazla ovalamayın. Saçları güneşin UV ışınlarından korumak için dışarıda gevşek bir şapka takmak daha iyi bir fikirdir.

Kadınlar menopoz sonrasına kadar saç dökmezler. (Yanlış)

Menopoz sırasındaki hormon değişiklikleri saç dökülmesini hızlandırabilir, Ancak bu her yaşta olabilir. Birçok kadın, büyük hormon değişiklikleri nedeniyle bebeği olduktan yaklaşık 3 ay sonraya kadar da saçlarını kaybeder.

Yorum bırak