Kurumlar Memurlar Sağlık

PDR Bölümü Nedir? PDR Maaşları Ne Kadar?

PDR Bölümü Nedir?

PDR maaşları hakkında bilgi vermeden önce biraz bölüm genel özellikleri hakkında bilgi verelim. PDR bölümü son zamanlar da oldukça dikkat çeken ve tercih edilen, puanı da Hukuk ile yarışan bir bölümdür. Bu kadar puanının yüksek olması ve tercih edilme sebeplerinin başın da ise bir çok iş imkanı gelir. PDR bir çok kesim tarafından sadece rehber öğretmen olarak görülse de aslın da durum bundan ibaret değildir ve PDR bölümünün çok geniş bir iş sahası vardır. Açılımına bakıldığın da Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü olarak karşımıza çıkan PDR de okullara atanma durumunda Rehber öğretmen ve Psikolojik danışman unvanını alırsınız. RAM (Rehberlik araştırma merkezi) atandığınız da Psikolojik danışman unvanı alırsınız. Adliyeye atandığınız da ise Pedagog diğer adı ile Çocuk Psikologu unvanı ile anılırsınız. Bunun gibi atanılan farklı kurum ve iş alanları da mevcuttur. Belli şartlar da hastanelerde de çalışabiliyor. Tüm kurumlar da kendilerine ait özel odaları bulunur.

PDR bölümünü kazanabilmek için TM 3 puanı önemlidir ve bu alandan tercih yaparsınız. İş imkanlarının fazla olması bunu bölümünün gözde branşları haline de getirmeyi başarmıştır.

PDR Maaşları Ne Kadar?

PDR maaşı bir çok kesim tarafından merak edilmektedir. Okulda çalışmanız halinde ek ders müdür yardımcıları gibi tam yatar ve bunun sonucunda da 3700 TL gibi bir maaş alırsınız. Rehberlik araştırma merkezinde (RAM) ya da Özel eğitim uygulama merkezin de çalışmanız durumun da ise alacağınız ücret biraz daha fazla olacak ve bu çalışma karşılığında da yaklaşık olarak 4000 TL gibi bir maaş alacaksınız. Aynı zaman da adliye de çocuk psikologu ya da pedagog olarak çalıştığınız da ise burada yaklaşık olarak 3700 TL 4000 TL arası bir maaş alacaksınız. Bu bölümün iş imkanları çok geniş olduğu için maaş ücretleri de oldukça farklılık göstermekte. Aynı zaman da klinik psikoloji yüksek lisansı yaparak hastane ya da sağlık kurumların da Klinik psikolog olarakta görev yapabilirler. Burada da hastane ortamına göre PDR maaş miktarı belli olur.

Daha önce yazmış olduğumuz Acil Tıp Teknisyeni ATT Maaşları Ne Kadar? adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Psikolog isimli arkadaşımızın yorumu

Çocuk psikologu ünvanı alamazsınız PDR bölümünden mezun olunca. Psikolog ünvanı için psikoloji mezunu olmanız gerekir. Klinik psikolog, gelişim psikologu, adli psikolog vs olabilmek icin gerekli yüksek lisans eğitimini tamamlamak gerekir. Ayrıca çalıştığınız kurum da ünvan vermez. Bir lisans alanından mezun olunca bu hakkı kazanmış olursunuz pdr mezunu bir kişi danışman, psikoloji mezunu kişi psikolog, sosyoloji mezunu biri sosyolog vs. Meslek seçimi yapacak olan arkadaşlarımız bu ayrıntılara dikkat etmeli.

Elif Bat isimli arkadaşımızın yorumu

Psikolojik Danışmanların unvanları çalıştığı yere göre değişir. Adliyede pedagog, okullarda rehber öğretmen danışma merkezlerinde psikolojik danışman unvanlarıyla çalışır. Durum MAALESEF böyle. Meslek yasasıyla ilgili problemler var. Felsefe-Sosyoloji mezunları kısa süreli kurslarla PDR mezunlarının çalıştığı yerlerde çalışabiliyorlar. Herkesin kendi unvanıyla ve kendi yetkinliğine uygun işlerde çalıştığı günleri görürüz umarım.

Yorum Ekle

Yorum bırak