Finans Haberler

Paranın Değeri – Devlet Neden Sürekli Para Basmıyor?

Paranın Değeri - Devlet Neden Sürekli Para Basmıyor?

Paranın Değeri – Devlet Neden Sürekli Para Basmıyor? – Son günlerde yaşanan ekonomik ve siyasi sorunlardan sonra sosyal medyada birçok kullanıcıdan şu paylaşımları gördük; “Devlet Neden Sürekli Para Basıp Halkını Zengin etmiyor?” bizlerde konu hakkında bu makaleyi yazma gereği duyduk. İşte devletin Devlet Neden Sürekli Para basmadığı hakkında bilgi…

Bir ürün veya hizmet satın alırken kağıt parçası ile ödeme yapmak isterseniz, sıkıntı yaşayabilirsiniz fakat o kağıt 100 TL’lik bir banknot ise durum değişebilir.

Peki, bir banknotu diğer kağıt parçalarından daha değerli kılan şey nedir?

Sonuçta banknotun kendisiyle bir şeyler yapamazsınız. Tüm banknotlar devlet tarafından basılır ve ülkede resmi para birimi olarak ilan edilirler. Diğer kağıtlar ise değerli değildir. Bu o banknotun yasal olmasını sağlar. Banknotları değerli kılan şey ise etrafta o banknotlardan ne kadar bulunduğudur. Ne kadar para basılacağına, dolaşımda ne kadar para olacağına dair politikalara devlet karar verir.

Paranın Değeri – Devletin hangi kurumu bu politikalara karar verir?

Yasama, yürütme veya yargı buna karar vermez. İşin aslı parasal politikalara bağımsız kurumlar olan Merkez Bankaları karar verir. Hükumet tarafından atanan bir başkan ve ekibi tarafından yönetilirler. Merkez Bankası kararlarının gündelik olaylardan ve farklı görüşlerden etkilenmemesi için, TCMB hiçbir hükumet organının doğrudan kontrolüne verilmemiştir.

Peki, Merkez Bankası neden bir sürü para basıp herkesin zengin olmasını sağlamıyor?

Paranın Değeri Çünkü öyle bir olay gerçekleşseydi banknotların hiçbir değeri olmazdı. Paranın amacı aslında mal ve hizmetlerin karşılığıdır. Eğer dolaşımda olan toplam para, ekonomideki mal ve hizmetlerin toplam değerinden daha hızlı artarsa, aynı miktardaki para git gide bu ürün ve hizmetlerin daha az miktarından pay alabilmeye başlar. İşte buna enflasyon denir. Öte yandan eğer ekonomideki para miktarı aynı kalırken, daha fazla ürün ve hizmet üretilmeye başlanırsa, bir birim paranın değeri artar ve bu sürece de deflasyon denir.

Peki, ekonomi için hangisi kötüdür? Enflasyon mu Deflasyon mu?

Çok fazla enflasyon bugün cebinizde olan bir miktar paranın yarın değer kaybedeceği anlamına gelir. O nedenle paranızı elinizde tutmak ya da bankalara yatırmak yerine bir an önce harcamak istersiniz. Bu yapılan harcamalar, iş yaşamını ivmelendirirken aşırı tüketime yol açar, talep çok arttığı için de yakıt, gıda gibi stok mallarının fiyatları artar. Dolayısıyla tüketici kıtlığı gelişir bu da daha fazla enflasyon demektir.

Deflasyon yani paranın aşırı değerli olması ise insanları para saklamaya yönlendirir. Tüketici harcamalarını düşürür. İşletmelerin karlarını aşağıya çekerek önce daha fazla işsizliğe sonrasında ise daha az harcamaya neden olarak ekonominin küçülmesine sebep olur. O yüzden pek çok ekonomist ikisinin de fazlasının zararlı olduğunu belirtir. Küçük ve sürekli bir enflasyon ekonomide büyüme için gerekli bir unsurdur.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ne kadar Türk Lirası’nın dolaşımda olması gerektiğini pek çok farklı ekonomik veriyi kullanarak belirler.

  • Daha önceki yılların enflasyon oranları,
  • Uluslararası trendler,
  • İşsizlik oranları,
  • İthalat verileri,
  • İhracat verileri,
  • Büyüme verileri gibi verilere bakar.

Büyümeyi sürdürmek ve insanların iş bulabilmelerini sağlamak için sayıların doğru ayarlanması gerekir. Merkez Bankası yalnızca cüzdanınızda bulunan paranın değerini belirlemekle kalmaz, o parayı kazandığınız işi bulma konusundaki şansınızı da etkiler.

Yorum bırak