Kurumlar Memurlar

Öğretmen adaylarının KPSS puanları iki yıl geçerli olacak

Öğretmen adaylarının KPSS´de elde ettikleri puanların geçerlilik süresi değiştirildi.Öğretmen adaylarını sevindirecek bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle artık öğretmen adaylarının KPSS puanları iki yıl geçerli olacak.

Resmi Gazete’nin 15 Ağustos Çarşamba (bugünkü) ekinde yayımlanan değişikliğe göre, daha önce öğretmen adaylarının KPSS’de aldıkları puanların geçerlilik sürelerinin 1 yıl olmasını öngören madde değiştirilerek KPSS’de alınan puanın 2 yıl boyunca geçerli olması sağlandı.

Resmi Gazete´nin güncel ekinde yayımlanan değisikliğe göre, öğretmen adaylarının KPSS´de aldıkları puanların geçerlilik süresinin 1 yıl olmasını öngören madde değiştirildi.

Düzenlenen madde: “Madde 1- 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.”

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik´in 11. maddesi:

“Madde 11 – KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS´de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.”

Bu yasa değişikliğinden sonra öğretim ğörevlisi adayları artık KPSS’de aldıkları puanla 2 yıl boyunca tercih dönemlerinde tercih yapabilecek.

Yorum bırak