Haberler Kamu Haberleri

Öğrenim Kredisini Kimler Alabilir?

Öğrenim Kredisini Kimler Alabilir?

Her yıl binlerce öğrenci üniversitelere kayıt yaptırmakta ve akademik öğrenime adım atmaktadır. Üniversite eğitimi diğer öğretim kademelerinden farklı olarak daha fazla maliyet unsuruna sahiptir. Bu sebeple hem ebeveynler hem de öğrenciler devletin sağladığı öğrenim kredisi ve yurt imkânı gibi olanaklardan faydalanmaktadır.

KYK Kredisi ve Bursu

Kredi ve Yurtlar Kurumu, KYK tarafından lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim gören öğrencilere sağlanan öğrenim bursu ve kredisinden yararlanmak için:

  • Lisans düzeyinde,
  • Ön Lisans düzeyinde,
  • Vakıf Üniversitelerinde öğrenci olma,
  • Ön Lisanstan lisansa geçiş yapanla öğrenciler,
  • İkinci öğretimde okuyan öğrenciler,
  • Şehit ve gazi yakını olan ve açık öğretim kurumlarında okuyanlar bu olanaklardan yararlanmaktadır.

Öncelikle bu imkândan yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuruları burs için değerlendirilmekte ve eğer şartlar uygun görülmezse bu durumda kredi seçeneği bireylere sunulmaktadır. Bunun yanı sıra kyk burs başvuru yapan fakat kredi alamayan öğrencilerin reddedilme nedenleri:

  • Azami dönem süresini aşan öğrenciler,
  • Bir işte çalışan öğrenciler,
  • Yabancı uyruklu öğrenciler,
  • Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler burs ya da kredi olanağından yararlanamamaktadır.

KYK Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Öğrenciler genellikle Kasım ayında ilana açılan burs ve kredi başvurularına Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayfada kişisel bilgilerin yanı sıra anne, baba ve kardeşe ilişkin sağlık durumunu gösteren, gelir bilgilerini içeren kayıtlar girilmektedir. İletişim bilgilerine ilişkin bilgilerin de girilmesi ile kayıt tamamlanmakta olup kurumun belirlediği bir tarihte KYK burs sonuçları açıklanmış olmaktadır. Sonuçların açıklanması yine kurumun internet sitesinde yer almakta burs ve kredi adayları kimlik numaraları ile durumlarını sorgulayarak sonuçları öğrenmektedir.

KYK Sonuç Sonrası İşlemler

Adaylar, açıklanan sonuçlara göre burs ya da kredi imkânlarından yararlanabilmektedir. Burslar karşılıksız olmakta iken öğrenim kredileri ise geri ödemeli bir şekilde verilmektedir.Ayrıca KYK sonuç sonrası ise bireyler ilgili bankaya müracaat günleri içerisinde başvurarak hesaplarını açtırmakta ve banka kartlarını teslim almaktadır. Ödemeler de açtırılan banka hesabına ayın ilk haftası kimlik numaralarına göre sırayla ödememektedir.

Bu makaleyi beğendiyseniz daha önce yazmış olduğumuz KYK Bursları Ne Zaman Yatacak? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

 

Yorum bırak