Girişimcilik

Michael Jordan Başarı hikayesi

Michael Jordon kimdir

17 Şubat 1963’de New York’ta  doğan Michael jordan, doğal yeteneklerinin yanı sıra hırsıyla gelmiş geçmiş en iyi sporculardan biridir.

New York’ta kısa bir çocukluk geçirdikten sonra Jordan’ın ailesi Kuzey Carolina’ya taşındı ve süperstar, burada ilk yıllarını futbol ve basketbol oynayarak geçirdi ve her iki spor dalında da kendini geliştirdi.

Michael Jordan hayatındaki dönüm noktalarından birini de lisenin 2. sınıfında yaşadı. Basketbol alanında hırsla çalışan Jordon, okul takımına girmeyi istiyordu, fakat boyu diğer basketçilere göre kısayadı ve antrenörü kendisini okulun basket takımına almadı.

Bu rededilme, diğer birçok sporcu için olduğu gibi Michael Jordan’da da ateş yaktı. Üniversite ekibine katılmak yerine, okulun Junior Varsity bölümünde oynamayı seçti.  Orada kendini kaanıtlayabileceğini ve üst lige çıkabileceğini düşünüyordu ve en iyisini yapmıştı – Junior Varsity bölümündeki ilk yılında Jordan maçları ortalama yirmi puan ile oynuyordu.

Antrenörlerin dikkatini çekti ve üst liglerde oynamaya başladı. Jordon antrenörün onu takıma almamasının kendisinde hırs yarattığın söyleyip bu reddedilme olmasaydı bu kadar çalışmaz ve bu kadar iyi olmazdım diyor.

Lise bittikten sonra, *Jordan, üniversitenin basketbol takımına katıldı . Üniversite kariyeri boyunca her oyunda ortalama on yedi puanı atarak lise genelindeki ortalamasına oldukça yaklaştı.

Michael Jordan 33 Sayı Ortalaması Tutturdu

Michael Jordan, 1980’lerin sonlarında profesyonel kariyeri boyunca basketbolun en büyük yıldızlarından biri oldu. Chicago Bulls’un en önemli silahıydı. Kariyerinin bu bölümünde, Jordan’ın skor ortalaması, oyun başına inanılmaz bir rakama ulaştı, maç başına ortalama 33 sayı attı Jordan

Elbette, büyük sporcuların kariyerlerinde iniş çıkışlar vardır ve Michael Jordan’ın diğerlerinden farkı yoktu. Jordan kariyerinin zirvesindeyken bahis şirketlerine maçları satmak ile suçlandı ve söylentiler basına sızdı. Bu söylentilerden sonra basketboldan emekliye ayrıldı ve pek başarılı geçmeyen beyzbol kariyerine başladı.

Beyzbol oynayan Michael, 95 yılının bahar aylarında Bulls ile tekrar basketbol dönüş yapar ve bir sonraki sene itibariye 96, 97 ve 98 yıllarında takımını yine 3 sene üst üste şampiyonluğa taşımış. Ardından basketbolu bırakan Jordan, 1999-2000 yılında Washington Wizard’ın hisselerinin bir bölümünü satın alarak takımın ortaklarından biri haline gelir.

2 Yorumlar

Yorum bırak