Finans Haberler

Merkez Bankası Yılsonu Dolar Tahmini Güncellendi

Merkez bankası yılsonu dolar tahmini oranlarındaki değişikliği açıkladı. Dolar ve Euro kurundaki olağan dışı hareketlilik tahminlerin güncellenmesine neden oldu. Geçtiğimiz ay açıklanan tahminlere göre Doların yılsonu için beklentisi 4.82 Türk Lirasından 5.97 Türk Lirasına çıktı. Yıllık bazda beklenti ise 5.05 Türk Lirasından 6.29 Türk Lirasına yükseldi.

Yılsonu Dolar Tahmini Neden Değişti?

Amerika’nın son günlerde Türkiye için yaptığı ekonomik yaptırımlar TL/Dolar arasındaki değer farkına büyük darbe vurmuş durumda. Merkez Bankasının sürekli olarak güncellediği dolar tahmini her ay değişkenlik göstermeye devam ediyor. Bu yılsonunda dolar için beklenti 6.29 Türk lirası olarak açıklandı.

Yapılan açıklamaların ardından enflasyon oranlarındaki değişken tablo içinde beklentiler açıklanmaya başlandı. Merkez bankasına göre bu yıl beklenen enflasyon tahmini yüzde 13.88’den, 16.45’e çıktı.  TÜFE rakamlarında ise değişiklik yüzde 11.07’den, yüzde 12.96 rakamına çıkmış durumda. Ekonominin düzelmesi yönünde son günlerde yapılan atılımların ne şeklide geri dönüş sağlayacağı ise merak konusu olmuş durumda. Rusya’nın Dünya para biriminin Dolar dışında kullanılacak yeni para birimi önerisi yüksek sesle konuşulmaya devam ediyor.

Dolar Kaç Türk Lirası Olur?

Ekonomi uzmanlarına göre bu yılsonunda Dolar 5.50 ile 6.25 Türk Lirası çizgisinde olacak gibi öngörülüyor. Ancak özellikle Amerikan rahip krizinden sonra gelen yaptırımlara karşı Rusya ve Katar’ın doğrudan destek yapması doların hızlı yükselişini engellemiş durumda. Kısa vadede yabancı yatırımcının güvenini siyasi yollarla çözmek mümkün olarak gözükürse doların 5.50 TL’nin altında olacağını bile görebiliriz.

Özellikle ihracatın ABD dışındaki ülkelere kayması ve yerli para birimine ikna konusundaki hükümet çabaları doların seyrini belirleyecek gibi görünüyor. Yakın zamanda ardı ardına açıklanan teknolojik yenilikler, özellikle yabancı yatırımcının iştahını kabartıyor.

ABD’nin yaptırım kararlarına, Avrupa ve Arap ülkelerinden gelen desteğin ardından ekonomik anlamda iyileştirmeler olumlu yönde ilerlemeye devam etmekte. Katarın doğrudan yapacağı 15 milyar dolarlık yatırımdan sonra dolar kurunda hızlı bir düşüş olacağı kesin. Yerel yönetimlerin bütün ürünlerine Türk Lirası üzerinden alım yapılması talimatı ile birlikçe iç piyasadaki Türk Lirası akışı kur üzerinde etkisini yılsonuna kadar gösterecektir.

Yorum Ekle

Yorum bırak