Haberler Kamu Haberleri Kurumlar Memurlar

Memur Emeklileri Ek İkramiye Müjdesi

Memur Emeklileri 2018

Memur emeklileri ek ikramiye alacaklarına sonunda kavuştu. Uzun zamandır bekledikleri haber sonunda geldi. Günlerdir gündemi meşgul eden en önemli sorulardan olan ek ikramiye sorusu da böylelikle cevap bulmuş oldu.

Memur emeklileri olanlar ne kadar ek ikramiye alacak?

30 yıldan fazla çalışan 408,000 memur emeklisine 7,500 TL’ye kadar ek ikramiyeler verilmeye başlandı. Gündemde olan bu yasa geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girmişti ve memur emeklisi bu haktan yararlanmak için 1 yıl içinde gerekli yere başvuru yapması gerekir. Bildiğiniz gibi başvurusu onaylanan kişiler için ikramiyeler geçtiğimiz nisan ayı sonunda verilmeye başlanmıştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu ise, yaptığı açıklama ile memur olarak çalışan kişilerin emeklilik ikramiyelerinin 30 yıldan hesaplandığını ve incelemelerin sonucunda 30 yıl üstündeki hizmetlerine yönelik ikramiyeleri banka hesaplarına aktarılmıştır.

Ödemelerini alan hak sahipleri ise maaşlarını alırken ikramiyelerini ise 21 Mart 2017 tarihinden itibaren bankalardan tahsil etmiştir. Ayrıca tam yıl boyunca hizmet eden kişiler için yıllık en az tutar 50 TL olurken en fazla tutarda 100 TL olarak belirlenmiştir. Muradına eren kamu emeklileri uzun süredir bu haberi bekliyordu. Aynı zamanda incelemeleri devam eden kişilerin başka talepte bulunmalarına gerek yoktur. 40 yıl hizmet eden memur emeklileri kalan 10 yılında ödemesini alacak.

Memur Emeklileri Ek İkramiye 2018

Memur Emeklileri Ek İkramiye 2018

Normal işçiye göre baya yüksek maaş alan memurlar genelde vatandaş tarafından yüksek maaş aldığı için sürekli eleştirilir. Eleştirileri sanal alem dışında günlük yaşamda da haliyle duyabilirsiniz. Bu durumun sonuçları fazla kulak arkası edildiği için toplu sözleşmelerde hükümetin eli oldukça güçlü.

İkramiyelerin 7,500 TL’ye kadar olan ödemesi ilk üç ay içinde yapılırken, kalan kısım varsa eğer ödendiği tarihten hemen sonra faizi ile birlikte gelecek yılın aynı ayı içinde verilecektir. Her memurun ise alacağı ikramiye farklı olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bir başka açıklama da ise, yıllık verilecek en yüksek ücretin 3,407,042 TL olacağıdır. Eğer emekli olan memur vefat etmişse, geri kalanlar yetim ve dul maaşını başvurmaları halinde alabilecekler. Eğer kamudan emekli olduysanız hak sahibi olduğunuz emekliliğiniz hakkında daha fazla bilgiye www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden bakabilirsiniz. Siz de kamudan emekli olduysanız bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz. Aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırak