Girişimcilik Hibe ve Destek

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2019 (Tüm Detayları)

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği Küçük sermayesi bulunan kişilerin kendi işini kurmak için oldukça iyi seçeneklerden biri olan mantar yetiştiriciliği, devlet teşvikleri ile beraber oldukça kısa bir süre içinde ürün alınmasından ötürü hızlı şekilde para kazanılan meslekler arasında da yerini almıştır. Mantar yetiştiriciliği işine girmek işteyen kişilere bu konu hakkında herhangi bir tecrübe ya da bilgisi bulunmasa da ciddi bir araştırma yapmalı, yakınında bu iş ile ilgilenen biri varsa onunla temas kurarak bu işlerin tam olarak nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgiye erişebilir.

Bun haricinde sadece üretim kısmını öğrenmek yeterli olmamakla beraber, ürünün paketlenmesi ve pazarlanması konusunda da her şeyin bir plan içinde olması gerekir. Unutulmamalıdır ki nasıl paketleneceği ve nasıl pazarlanacağı da oldukça önemli bir husustur. Ekipman ve çeşitli hesaplamalarınızı yaptıktan sonra bu işin tam orak nasıl bir yerde yapılacağı konusunda da bir karar kılmanız gerekir. İşin en ince ayrıntılarına kadar öğrendikten sonra tam olarak nasıl bir yere ihtiyaç duyulduğunu öğrenecek ve ona göre bir yer bulmaya başlayacaksınız. Mantar yetiştiriciliği için ürün almak için mantarın yetişmesi için uygun nem ve kompostların oldukça iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Bu bilgileri eğitimli mantar yetiştiricileri için ürün satıcılarından bilgi alabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğine başlamadan önce ne tür mantarı yetiştirmek istediğinize iyi bir şekilde karar vermelisiniz. Bulunduğunuz bölgede hangi tür mantara daha çok ihtiyaç duyulup yetiştirildiğine bakarak talep doğrultusunda size uygun seçenekler çıkarabilirsiniz.

 Hangi Tür Mantar Yetiştirmelisiniz?

Mantar yetiştiriciliği için girişimde bulunmak isteyenler hangi tür mantar yetiştireceğine iyi bir şekilde karar vermelidir. Bildiğiniz gibi mantar istiridye, trüf ve kültür mantarı olarak en çok rağbet olan türlerdir.

Sizde bunların arasından yaşadığınız bölge ve pazarlamaya göre hangi tür mantar yetiştireceğinize iyi bir şekilde karar vermelisiniz. Kültür mantarı çeşidi ülkenin her yerinde oldukça rahat bir şekilde satılmasından ötürü, üretim olarak en çok tercih edilen tür arasında yer alır. Bunun haricinde daha çok gelir getirmesinden ötürü istiridye mantarını da tercih edebilirsiniz.

 Mantar Yetiştiriciliği Teşviki Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği işi yapmak isteyen biri 100 metre kare bir alan içinde bu işi rahatlıkla yapabilir. Mantar yetiştiriciliği alanı kokusu ile rahatsızlık vermesinden ötürü yerleşim yerlerine daha uzak bir alanda yapılması daha uygun olur.

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği – Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği üretim alanında gerekli koşul ve nem ortamını sağlamak için mantar yetiştirme rafı, kompostlar ve diğer malzemeler için ortalama olarak 50 bin liralık bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. 2014 senesinde gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenme programı le beraber mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına dahil edilerek hibe desteği sunulmaya başlanılmıştır. Bu hibeden yararlanmak isteyen mantar yetiştiricileri bulundukları bölgedeki gıda tarım ve hayvancılığı müdürlüğüne başvuruda bulunabilir.

 Mantar Yetiştiriciliği Desteği Ne Kadar?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 senesinde 30 bin TL ger ödemesiz hibe desteği sundu. Çiftçiler istiridye ve kültür mantarı yetiştirme konusunda izin alırken resmi gazetede kültür mantarı için çeşitli açıklamalar yapıldı. Koşullar ise şunlardır;

100 metre karelik bir alanda yılda 15 ya da 20 ton kompost ile en az 3 katlı ranza sistemi ve diğer ekipmanların da dahil edildiği bir sistem kullanılarak içinde vantilatör, aspiratör, sırt pompası, higrometre ve termometre gibi malzemelerin bulunması, beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarlarının yetiştirilmesi amacıyla destek verildi. Sizde belirtilen yönergeleri uygulayarak bu destekten faydalanabilirsiniz.

 

Yorum bırak