Haberler

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak neden istifa etti?

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak neden istifa etti?

Berat Albayrak neden istifa etti? Hemen hemen herkes bu soruyu merak ediyor. Başarısız bir bakanlık süreci geçiren ve halkı yoksullaştıran adımlarıyla dikkatleri üstüne çeken bakan neden istifa etti. Akıllara çeşitli sorular gelse de Berat Albayrak’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olması ister istemez halkta kötü bir algı yaratmıştı. Osmanlı Döneminde yaşanan sorunları yakın bir sorunun devamı niteliğinde bir hata yapıldığı düşünülmekteydi. Devlet zirvesinin böyle bir şeyi göz ardı etmesinin elbette bazı sebepleri vardır. Amerika seçimleri etkili oldu mu?

Naci Ağbal ve Berat Albayrak

Naci Ağbal ve Berat Albayrak arasında bir takım görüş ayrılıkları olduğu herkesçe bilinmekteydi. Bunun sebeplerini geçen gün yaptığı konuşmada dile getiren eski başbakan Ahmet Davutoğlu şöyle dedi ““İstifayı gördüğüm anda önce tereddüt ettim. Böyle bir şey olmaz diye tereddüt etmedim ama bu kadar kötü bir Türkçe ile, böylesine yanlış bir yöntemle bir istifa açıklanıyorsa buna inanması insanın zor geliyor” diyen Davutoğlu, “Bir müddet teyit ve tekzip gelmeyince ortaya çıktı. Devlet geleneğimiz itibarıyla hem hicap hem hüzün duydum. Çünkü istifa bir müessesedir. Saygın bir müessesedir. İnsanı rezil etmez bazen onur da kazandırır. İstifa bireysel bir duruştur. Bir kültürü, ahlakı vardır. Bu devlet ahlakına aykırıdır. Devlet ahlakının ne kadar bozduklarının işaretidir”

Ahmet Davutoğlu neler söyledi ?

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak neden istifa etti?

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak neden istifa etti?

‘İstifa müessesini de devlet müessesi gibi çökerttiler. İstifa bir şantaj meselesi haline dönüştü’ diye devam eden Davutoğlu, “Böyle makamlarda oturanlar hak etmeden o makamlara geldikleri zaman kendileri terk ettiklerinde ülkenin de çökeceğini zannederler. ‘Ben bir rest çekeyim herkes kıymetimi anlasın’ diye düşünür. Sosyal medyada sürülerle insanlar ‘Hadi dön’ diye alkış toplarlarsa Cumhurbaşkanı üzerinde psikolojik etki yapacağını düşünüyorlar” dedi ve İçişleri Bakanı Soylu’nun istifasında bunun başarılı olduğunu ifade etti.

Medyanın Sessizliği

Berat Albayrak neden istifa etti?

Berat Albayrak’ın istifasında basının sessiz kalması hakkında konuşan Davutoğlu, “Bu durum basın özgürlüğünün olmadığını gösterdi. Birkaç medya kuruluşu hariç medyanın ‘3 maymun’ oynadı” dedi.

Davutoğlu, bunun altında yatan sebebin Albayrak’ın ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı’ olmasından da kaynakalandığını ifade ederek, “Bu ilişkilerin bu kadar laçkalaşmasının sebebi devlet hayatıyla aile hayatının iç içe geçmiş olmasının doğurduğu informellik. Aile hayatı informeldir. Devlet formel olmak zorunda. Aile hayatının bu özelliği devlet hayatına yansıyınca bunu devlete yansıtmaya başlıyorsunuz. Devlet hayatına yansıttığınızda o ilişkilerin hatları karışıyor. Nepotizm devlete hakim olmamalı” diye konuştu.

Yorum bırak