Haberler

LPG fiyatları zam haberi herkesi şoke etti

LPG fiyatları zam 2017

Daha Kasım ayı başında yapılan LPG fiyatları zam oranının şoku bitmeden neyin nesidir dedirten bir şey gerçekten. İnsanlar artık arabalarını satıp her yere yürüyerek gidecek gibi görünüyor. Bu gidişle milletimiz onu yapacak duruma kısacası geldi.

Daha dün gece benzine yapılan 7 kuruşluk indirimin ardından LPG’ye de 5 kuruşluk zam gelmesi ilginç bir durum oldu. Benzinden alan hükümet LPG’ye vererek ne kadar adil davrandığını araç sahiplerine gösteriyor.

[ads4]

PÜİS tarafından yapılan açıklama ise şunlara yer verildi. 23 Kasım 2017 tarihinden itibaren LPG’de 5 kuruş zam olması bekleniyor. Yani yarından itibaren LPG alacak olan vatandaş zamla karşılaştığında hiç şaşırmasın. Bir diğer akaryakıt olan motorinde ise 22 ve 23 Kasım tarihleri arasında her hangi bir artış ya da düşüş beklenmiyor.

Bu zamla birlikte artık herkes bakalım nelere zam geleceği konusunda endişeli bakışlarla durumu gözlüyor. Bu geceden sonra yapılması beklenen zam sonrası İstanbul’da oto gaz fiyatları 3,45 TL seviyelerine ulaşacak. Umarız ki bu zam sonrası yine bir indirim gelir ki vatandaş az da olsa rahat bir nefes alır.

İnsanlar benzin ve motorinin yıllardır pahalı olduğunu düşünerek araçlarına LPG taktırmıştı ama sanırım bu da onları kurtarmayacak hale gelecek.

LPG fiyatları zam ardından Türkiye’de Kaç Lira Oldu?

Akaryakıt fiyatlarındaki artış sonrası herkes LPG’li araca yönelmişti ve bu durumda da Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2017 yılında yapılan araştırmayla Türkiye’deki toplam araç sayısı 21 milyon 940 bin 757 oldu. Bu rakamlar 2017 Eylül ayının sonundan itibaren geçerlidir. Araçların %54 kısmı ise, otomobillerden oluştu.

Akaryakıta göre ayrıldığında ise yine LPG araç sayısı fazladır. 11 milyon 846 bin 85 araçtan %38,6’sı LPG’li olurken, %34,9’u dizel ve %26,1’i benzinli olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak böyle zamlar sonrası artık her akaryakıt fark etmiyor gibi olacak ve insanlar ayrım yapmadan araçlarını kullanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu‘nun verilerine göre ise ülkemizde toplam olarak 4,5 milyondan çok LPG’li otomobil bulunuyor. LPG fiyatları 2017 itibari ile son zammını almış oldu.

Yorum bırak