İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Notu Nedir, Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Kredi notu, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından tutulan finansal işlemlerin değerlendirilmesi, analiz edilmesi ve her bir banka müşterisine bir puan verilmesiyle oluşan bir sistemdir. Kişilerin kredi notu, bankacılık ürünlerinden yararlanıp yararlanamayacağını ve bunun finansal miktarını belirler.

Kredı notunun belirlenmesi ve böyle bir sistemin hayata geçirilmesindeki amaç, bankaların potansiyel müşterilerini daha kolay analiz edebilme ihtiyacıdır. Kredı notuna göre verilebilecek en üst limit kredi ve kredi kartı limiti saptanır. Bu notun yüksek olduğu kişilerin borcuna sadık oldukları anlaşılmakta ve daha kolay bir şekilde bankacılık ürünlerinden faydalanabilmektedirler.

Kredi notu düşük olan kişilerin bankacılık ürünlerinden faydalanması ise oldukça zordur. Bu kişilerden kredi için kefil istenebilmekte, alınabilecek kredi üst limiti de daha düşük belirlenebilmektedir. Bir kişinin kredı notu ne kadar yüksekse bankacılık ürünlerinden faydalanma şansı o oranda yüksektir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, tüm finansal işlemlerin analiz edilmiş halidir. Kredi Kayıt Bürosu’na kayıtlı olan finansal kuruluşlar ve bireysel müşteriler belli bir ücret ödeyerek kredı notuna ulaşabilmektedir. Findeks, kuruluşlara ve bireylere belli bir ücret karşılığında kredı notu raporu sunmaktadır. Raporda kullanılan tüm bankacılık hizmetleri, borç ödeme düzeni ve daha birçok kriter yer almaktadır.

Belli puan aralıkları kredi notu durumunuzu nitelendirmektedir. 1’den 1900’e kadar kredı notu puanlaması yapılmaktadır. 1-699 arası riskli, 700-1099 arası orta riskli, 1100-1499 arası az riskli şeklinde değerlendirilmektedir. 1500-1699 arası iyi, 1700-1900 arası ise çok iyi olarak nitelendirilmektedir. Kredi notu iyi ve çok iyi olan kişilere herhangi bir kefil istenmeden kredi sunulabilmektedir. Üstelik kredı notu iyi ve çok iyi diliminde olan kişiler diğer puan aralıklarında olan bireysel müşterilere göre çok daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilmektedir. Aynı şekilde kredı notu yüksek olan kişiler rahat bir şekilde yüksek limitli kredi kartı da alabilmektedir.

En riskli ve orta riskli diliminde yer alan kişilere ise kredi ve kredi kartı gibi ürünler genel olarak sunulmamakta veya düşük limitle sunulmaktadır. Genel olarak borcunu geciktiren, kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve yasal takibe giren kişiler en riskli ve orta riskli grubunda yer almaktadır. Az riskli diliminde bulunan kişilerden ise kredi kullanırken kefil istenebilmektedir.

Kredı notunuz, bankacılık ürünlerinden faydalanırken sizi doğrudan etkilemektedir. Eğer kredi kartı veya kredi kullanıp borcunuzu düzenli bir şekilde ödediyseniz kredı notunuz uzun vadede yükselecektir. Borcunuzu ödemekte zorlandıysanız ve yasal takibe girdiyseniz kredı notunuz düşük olacaktır ve yükselmesi de oldukça zordur.

Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Kredi notu düşük olan kişilerin en fazla merak ettiği ve araştırdığı konulardan birisi de kredi notu nasıl arttırılır sorusudur. Kredi notu arttırmak için borcunuzu düzenli ödemenizin dışında yapabileceğiniz belli işlemler de vardır.

Borcun gecikmesi, yasal takip ve bunun gibi işlemler kredı notunuzu hızlı bir şekilde düşürecektir. Ancak siz yatırım hesabı açarsanız ve vadeli TL, döviz ve altın hesabı gibi hesaplara yatırım yaparsanız bu uzun vadede kredi notu yükseltmenize zemin hazırlayacaktır. Bunun dışında yatırım fonu ve hisse senedi alarak yatırım yapmanız da yine uzun vadede kredı notunuzu arttıracaktır.

Kredı notunun yükselmesi 6 ay veya 1 seneyi bulabilmektedir. Bu süreç zarfında hesabınızda ne kadar para bulundurursanız, kredı notunuzun yükselmesi de o düzeyde hızlı olacaktır. Kredı notunun düşmesi hızlı, yükselmesi oldukça yavaş olmaktadır. Bu nedenle kredı notunuzu düşürecek davranışlardan (borç geciktirme, ödememe) kaçınmalısınız.

Bu tür finans haberlerinden ve bilgi verici yazılardan haberdar olamak için solüst tarafta bulunan güvenli butonuna basarak bildirimleri aktif edebilir ve Finans kategorisindeki diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir