Finans Sigorta

Kredi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Kredi Başvurusunda Hayat Sigortası

Bir tüketici olarak herhangi bir kredi almak istediğinizde bankada öncelikle yapmamız gereken birtakım resmi işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerden belki en önemlisi bankanın kredi veriliş sürecinde tüketiciye vereceği kredi miktarına dahil ettiği hayat sigortası bedelidir.

Ülkemizde yürürlükte bulunan bankacılık düzenlemeleri içerisinde kredi alım sürecinde hayat sigortası yaptırılmasının zorunlu olduğuna dair hüküm bulunmamaktadır. Bundan dolayı kredi alım sürecinde bazen tüketici ile banka karşı karşıya gelebilmektedir.

Bankaya kredi alım esnasında hayat sigortası istemediğimizi bildirmek tüketiciler olarak bizlerin en doğal hakkıdır. Kredi alım sürecinde eğer hayat sigortası yaptırmak istersek banka bu durumu anlaşmalı olduğu sigorta acentesine bildirir ve adımıza hayat sigortası başlangıcı talep edilir.

Hayat Sigortası Kredi Tutarını Etkiler mi?

Bankaların kredi vereceği tüketiciye hayat sigortası yapmak istemesindeki en temel amaç mevcut kredi borcunu teminat altına almaktır. Kredi alan tüketicinin ödeme süresinde vefat etmesi halinde kredi borcunun kalan kısmı hayat sigortasından karşılanabilmektedir.

Bunun yanı sıra ödenen kredi tutarları ise tüketici ile banka arasında yapılan sigorta sözleşmenin şartlarına bağlı olarak geride kalan mirasçılara ödenebilmektedir.

Kredi Borcu Bitiminde Hayat Sigortası Devam Eder Mi?

Bankanın yapmış olduğu borç ödeme planı ve vadeler süresince hayat sigortası devam etmektedir. Kredi ödemesi bitmesi ile hayat sigortası da bitmiş olmaktadır. Eğer hayat sigortasına devam etmek istenirse bankaya bu durum bildirilmeli ve bankanın anlaşmalı olduğu sigorta firması aracılığıyla sigorta yenilenebilir.

Ayrıca kredi ödeme sürecinde kalan tüm kredi borcu kapatılmak istenirse kalan ayların sigorta bedelleri geri alınabilir.

Hayat Sigortası İptal Edilebilir Mi?

Kredi kullanırken istediğimiz dışında hayat sigortası yapılırsa ve sigorta bedeli toplam kredi tutarına ilave edilmişse bu durumda da Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçeyle başvuruda bulunabiliriz. Böyle bir durumda hayat sigortası için ödenen tutarın geri alınma durumu olabilir.

Hangi Tür Kredilerde Hayat Sigortası Yaptırılmalı?

Konut kredisi alırken DASK, konut sigortası ve hayat sigortası banka tarafından tüketiciye sunulurken ihtiyaç kredisi alımında ise sadece hayat sigortası teklif edilir.

Yorum Ekle

Yorum bırak