Haberler Kamu Haberleri Kurumlar Memurlar

KPSS şartı olmadan 10 bin 500 memur alınacak!

KPSS Şartı Olmadan Memur olmak isteyenleri heyecanlandıran gelişmeler yaşandı. KPSS şartı olmadan ve lise mezunlarının da başvuru yapabileceği memur alımları dikkat çekiyor. Birçok farklı kurumdan, farklı pozisyonlara yapılacak memur alımları toplamda 10 bin 500’ü buldu. Başvuru yapılabilecek konumlar arasında KPSS şartı olmayanlar da var..

Memur olmak için başvuru yapacaklar haberileri takip ediyor. Şubat ve Mart ayı içerisinde en az lise mezunu olmak şartıyla 10.500 memur alınacak. Memur adayları başvurularını farklı pozisyonlara göre KPSS’li ve KPSS’siz olarak yapılabilecek. Kamu kurumu ve kuruluşlarında eksiklikleri gidermek için Şubat ve Mart ayı içerisinde en az lise mezunu 10 bin 500 memur alımı yapılacak.

Memur Başvuru Şartları Nelerdir?

Memur olmak isteyen kişilerde genel olarak aranan nitelikler;

Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı olmak.

Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak veya askerlikten muaf olmak,

Sağlık açısından görevini yapmasına engel olacak hiçbir sağlık probleminin olmaması (engelli alımları hariç),

657 sayılı devlet memurları kanunun 48. Maddesindeki şartları taşımaları,

KPSS, YDS, Eğitim, Yaş gibi nitelikler özel olarak aranmaktadır. Memurları alacak bazı kurumlar KPSS’den yeterli taban puanını isterken, bazı kurumlar KPSS’ye girme zorunluluğu koymuyorlar.

Memur Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

Her kurum ayrı ayrı memur alımları yapacağı için girmek istediğiniz kurumun başvuru tarihini araştırmanız gerekiyor. Başvurular, e-posta ve posta yoluyla yapılacak. Her kurum, bu başvuru ile birlikte ek olarak özel belgeler isteyebilir. Bu nedenden başvuruyu yapmadan önce istenilen belgeleri tamamlayınız.

Eğitim Seviyesi Şartları Nelerdir?

Kamuya başvuru yapabilmek için belirli şartlar arasında eğitim şartı yer almaktadır. Buna göre başvuru yapacak adayların en az lise mezunu olmaları isteniliyor. Fakat lisans ve ön lisans mezunları da belirtilen kadrolara başvuru yapabilirler. Alım kadrosuna göre Lisans mezunu olan adaylardan 4 yıllık eğitim veren ilgili fakültelerden mezun olmuş olmaları şarttır. Lise mezunu alımlarda ise kadrosuna göre meslek liselerinden veya düz liselerden mezun olmuş olmaları yeterlidir.

KPSS Şartı Olmadan Memur Alımı Yapacak Kurumlar ve Kontenjanları Listesi

KURUM ADI KONTENJAN
Göç İdaresi Başkanlığı 34
Gençlik ve Spor Bakanlığı 30
Milli Savunma Bakanlığı 9753
TÜBİTAK 15
TİM 3
Ankara DOB 1
Adli Tıp Kurumu 72
ÇSGB 9
KOSGEB 2
Merkez bankası 30
Milli Eğitim Bakanlığı 16
Erciyes Üniversitesi 1
Süleyman Demirel Üniversitesi 120
TEİAŞ 10
ÖSYM 3
TÜSEB 21
TÜSAŞ 20
TÜVASAŞ 1
Sivas Valiliği 60
MKEK 6
Bursa Yıldırım Kaymakamlığı 15
Tekkeköy Belediyesi 1
TÜLOMSAŞ 2
MASAK 250
Ankara DOB 2

Yorum bırak