Girişimcilik Hibe ve Destek

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB, kadın girişimcilere de destek vermektedir. Tabii burada akıllara KOSGEB hangi işlere destek veriyor sorusu da gelmektedir. Hem sektörler hakkında bilgi almak hem de nasıl başvuru yapılacağını öğrenmek için yazının devamını okuyabilir ve bu konularda detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İlk olarak sektörler hakkında bilgi vereceğiz. KOSGEB hibesi aklınıza gelebilecek neredeyse her sektöre verilebilmektedir. Kadınlar için iş sektörü biraz daha kısıtlı olsa da tüm sektörlerde destek verildiği için herhangi bir sorun olmamaktadır. Tasarım, kafe, turizm, hizmek sektörü, teknoloji, bilim gibi pek çok sektörde KOSGEB hibesi ve desteğinden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB kredi 2018

yılında da 100 bin TL olarak verilmektedir. Hibe fiyatları ise 2018 yılında 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu sayılar sabittir yani destek verilecek işletmeye göre değişiklik göstermemektedir.

KOSGEB Başvuruları Nasıl Gerçekleşir?

KOSGEB desteği almak için başvuru yapmak istiyorsanız bunu çok kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Öncelikle internet sitesine girmeniz ve bir hesap açmanız beklenmektedir. İnternet üzerinden yapacağınız bu hesap açma işlemi tamamen ücretsizdir ve kullanıcı adı ile şifre almanız ile tamamlanmaktadır. Ardından başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz. Başvurular için KOSGEB girişimcilik başvuru formunu doldurmanız ve KOSGEB tarafından uygun görülen girişimcilik eğitimini almanız gerekmektedir. Bu formu doldurmadan ve eğitime katılıp sertifika almadan başvurular kabul edilmemekte ve ön değerlendirmeye alınmamaktadır.

KOSGEB hile nasıl alınır sorusunun ilk adımı bu şekilde gerçekleştikten sonra değerlendirme süreci beklenir. Bunun için ilk formlarınızın onay alması gerekmektedir. Onay işleminizin ardından sizden bazı belgeler istenir ve bu belgeleri de tamamlayarak bir onay daha alırsınız. Bu da destek sürecinin başlamış olması anlamına gelir.

KOSGEB başvuru şartları

üstte de anlattığımız gibi bazı belgelerin doldurulması ve hesap açılmasıdır. Ancak bunlara ek olarak bazı şartlar da bulunmaktadır. Önceki yıllarda da olduğu için KOSGEB hile şartları 2018 yılında da değişmemiştir. Bu şartlar ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, ikinci olarak 18 yaşını doldurmuş olmak, son olarak da başvurudan önce işletmeyi açmış olmaktır. Yani işletmeyi açmadan KOSGEB sıfır faizli kredi ya da hibeden yararlanamazsınız.

KOSGEB hakkında merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Şimdi bunlara göz atacağız. İlk olarak KOSGEB bir banka değildir ve banka borçlarınız KOSGEB hibe desteğini etkilememektedir. Eğer yalnızca hibe alacaksanız ve banka borcunuz varsa herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ancak sıfır faizli KOSGEB kredisi almak istiyorsanız ve banka borcunuz varsa mutlaka öncesinde teminat mektubu almanız gerekir. Eğer teminat mektubu alamayacak kadar banka borcunuz varsa, KOSGEB kredisinden yararlanamazsınız yalnızca hibe alabilirsiniz.

Merak edilen diğer bir konu ise destek aldıktan sonra iş yerinde yapılacak değişikliklerdir. Sözleşmede de yer aldığı gibi destek aldıktan sonraki 3 yıl içerisinde iş yerinizi kapatma şansınız bulunmamaktadır. Yalnızca iflas durumlarında iş yerinizi kapatabilirsiniz. Eğer gerekçe göstermeden iş yeri kapatırsanız, aldığınız desteği faiziyle birlikte KOSGEB’e geri ödemeniz beklenir. Ödeme yapılmaması durumunda icraya verilirsiniz. KOSGEB desteği ile kurulan işletmelerin bu duruma çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Son olarak KOSGEB desteği alanların yorumuna baktığımızda, küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin ve kadın girişimcilerin yapılan destekten çok memnun olduğu ve işletmelerini kısa sürede çok daha iyi bir hale getirdikleri anlaşılmaktadır. Eğer benzer bir durum içerisindeyseniz mutlaka gerekli yolları takip ederek siz de KOSGEB başvurusunda bulunmalı ve destek almalısınız.

1 Yorum

Yorum bırak