Hibe ve Destek Kurumlar

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Yardım

Kosgeb destek kredisi nasıl alınır

Hayatınıza yeni bir dükkan açarak başlamak istiyorsanız KOSGEB destek kredisi nasıl alınır? Sorusu ilk aklınıza gelen sorudur. Kendinize işletme açarak işinizin patronu olmak istiyor fakat bunun için çok fazla bütçeniz yoksa KOSGEB desteklerinden yararlanarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Küçük ve orta ölçekli şirketlere hibe ve kredi gibi destek sağlayan KOSGEB yıllardır işverenleri destekliyor. Bilmeyenler için KOSGEB açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Bu konuda KOSGEB destek kredisi nasıl alınır? Sorusu hakkında bilgilendirme yapacağız.

kosgeb destek kredisi şartları 2018

kosgeb destek kredisi şartları 2018

KOSGEB destek kredisi nasıl alınır KOSGEB Desteği Şartları Neler?

1990 yılından beridir işletme sahiplerine karşılıksız yardım sağlayan KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı başkanlıktır. Bu konu hakkında detaylı şekilde bilgi sahibi olmak isteyenler 5 adımda nasıl destek kredisi alınacağını belirteceğiz. Öncelik olarak KOSGEB hakkında hiç bilgiye sahip olmayan kişileri bilgilendirmeyi istedik.

Çeşitli ödeme yolları ile girişimlere kolaylık sağlayan KOSGEB, 12 aylık gider, işletme malzemeleri ve ilk kuruluş desteği olmak üzere bu kapsamda 50,000 TL’ye kadar hibe vererek işletme sahiplerinin önünü açıyor. Bu desteği alabilmek için öncelikle işletmenizi kurup tamamladıktan sonra harcama yaptıklarınızın faturalarını götürerek hibe desteğini alabilirsiniz.

Hibenin yanı sıra KOSGEB tarafından 100,000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı da sunuluyor.  5 adımda nasıl bu destekten yararlanırsınız onu söyleyelim.

Öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamanız gerekiyor. Yaklaşık 70 saat süre bu eğitimde herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Eğer daha önceden üniversite eğitiminde gördüğünüz girişimcilik derslerinde 56 saat ve üzeri eğitim aldıysanız bunu da kabul ederek tarafınıza sertifika veriyorlar. Bu eğitimlerin ne zaman yapıldığına ise KOSGEB resmi sitesi üzerinden bakabilirsiniz.

Sertifikayı aldıktan sonra kuracağınız işin planını hazırlayıp KOSGEB tarafına sunabilirsiniz. Bu plan en önemli faktörler arasındadır ve destek almanıza yardımcı olacaktır.

İş planını da hazırladıktan sonra başvuru için gerekli birime giderek gerekli belgelerle birlikte vermenizdir. Başvuru yaptıktan sonra geriye sadece beklemek kalıyor. Değerlendirme sonrasında hazırladığınız plan kabul edilebilir, reddedilebilir ya da yeniden düzeltilmesi istenebilir.  Kabul edildikten sonra ise kurumun veri tabanına kayıt yapmanız gerekir.

Kayıt yapmak için ise öncelikle kullanıcı adı ve şifre almanız gerekmektedir. E-Kobi sistemi sayesinde aldığınız kullanıcı adı ve parolanızı kullanarak sisteme giriş yaparak karşınıza gelen formu doldurmanız gerekmektedir. Her şeyin sonunda ise sizden tüm evraklar istenir ve bunları KOSGEB’e teslim etmeniz gerekir.

Yorum bırak