Haberler Hibe ve Destek Kurumlar

Kobi Kredisi Nasıl Alınır ve Kimler Başvuru Yapabilir?

Kobi Kredisi Nasıl Alınır

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin kısaltması olan Kobiler ülkemizin ekonomik durumunu ayakta tutan işletmelerdir. Kobi kredisi ise bankaların Kobilere verdikleri ticari kredilerdir. Ticari kredileri adı üstünde olduğu gibi sadece vergi levhası olan kişilere verilmektedir. Kobi kredisi kimlere verilir? Sorusunu herkes araştırmaktadır ve bizde bu konu hakkında kısaca bilgilendirme yapmak istedik.  [ads2]

Bu krediden yararlanmak için işletmelerin 250 işçi ve yıllık karlarının 40 milyon TL’yi geçmemesi gerekiyor. Eğer ki bu söylenenlerin aksine durum olursa Kobi kredisinden yararlanamazlar. Çalışan işçi sayısına göre mikro, orta ve küçük işletmeler Kobi yetkilileri tarafından incelenerek Kobi kredilerini alabilirler.

Mikro işletmeler, Kobi tarafından değerlendirmeye alındığında en fazla 10 kişi çalıştırması ve yıllık cironun 1 milyon TL’yi geçmemesi gerekiyor. Küçük işletmeler de en fazla 50 kişi çalıştırırken yıllık bilançoları 8 milyon TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Orta ölçekli işletmeler de ise; en fazla 250 kişi çalışması gerekirken yıllık 40 milyon TL’yi geçmemeleri gerekiyor.

Peki Kobi kredisi kimlere veriliyor?

Kobi kredisi veren bankalara giden orta, küçük, mikro ve esnaflar birbirinden farklı ve faiz oranları üzerinden krediye sahip olabilirler.  Ticari kredi alarak işletmelerinde büyümeye yönelik yenilikler yapabilirler.  Bunlar için kredi veren bankalara başvurmak yeterlidir. Normal krediler nasıl bankalar ile pürüz yaşamamış kişilere kolay veriliyorsa bu durumda aynıdır. Kobi kredisi çekmek için var olan borçlarınızı düzenli ödemeniz gerekirken bankalarla aranızda pürüz olmaması isteniyor. Eğer tüm bunlara uygun biri iseniz işletmeniz için kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Ancak Kobi kredisi almak için işletmenizin en az 6 aylık faal durumda olması şartı koşuluyor. Çünkü kredi veren bankalar öncesinde işletmenin yıllık kar oranına bakarak bu duruma göre değerlendirme yapmaktadırlar.

Kobi kredisi almak için esnaf kefalet odasına ya da ticaret odasına kayıtlı olmanız gerekiyor. Bu iki kuruma üye olan her işletme kredi sahibi olabiliyor. Ancak devlet destekli kredi almak isteyen işletmeler için birkaç şart isteniyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde devlet bankaları şunlardır; T.C Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankasıdır. Bu üç banka devlet tarafından vatandaşa çeşitli hizmetler vermekle meşguldür. Ziraat Bankası çiftçilere özel krediler verirken diğer iki banka da esnaf kredilerini izlemektedir.

Yorum bırak