Haberler Kamu Haberleri Memurlar

Kıdem Tazminatı Zamlandı Yeni Ücretler Ne Kadar?

kıdem tazminatı 2018

Devletten SSK’lı çalışanlar büyük müjde geldi. Her çalışanın hakkı olan kıdem tazminatına zam geldi. Son günlerde önemli gelişmeler yaşanan kıdem tazminatı çalışanları mutlu etmeyi başardı. Bildiğiniz gibi kıdem tazminatından yararlanabilmek bir işletmede en az 1 yıl kesintisiz olarak çalışmanız gerekiyor. Her yıl için 1 aylık brüt ücret üzerinden hesaplanın kıdem tazminatında ki bu gelişme yeni yıla girerken çok sevindiricidir.

Aynı zamanda bir çalışanın bu tazminattan yararlanabilmesi için kendi rızası üzerine işten çıkarılmış olması gerekir. İşçiye ödenmesi planlanan tazminat ise memur maaşları ile aynı orantıdadır. Bilindiği üzere Temmuz ayından itibaren memur maaşına yüzde 6,9 gibi bir zam gelmişti. Memura yapılan maaş sonrası haliyle kıdem tazminatı tavanı da önemli bir artış gösterdi. 306 TL artarak 4,732 TL olan kıdem tazminatı ile ilgili önümüzdeki günlerde de gelişme olabilir. [ads4]

Bu durum doğruyu söylemek gerekirse bizleri de her çalışan gibi çok mutlu etmiştir. Umarız ki ülkemiz ekonomisi her zaman daha iyiye giderek hem çalışan hem de hükümet kazanır. Tabi ki sadece maaşa gelmeyen zam her şeye geldiği için durum pek değişmiyor. Yani hal böyle olunca kazançlı yine devlet oluyor.

Artış kimileri için küçük gözükse de uzun süredir çalışanlar için iyi bir rakam olarak göze çarpıyor. Örnek vermek gerekirse; bir kişinin brüt maaşı 5000 TL ise, 10 yıl çalışmışlığını göz önüne alırsak 1 Temmuz öncesine kadar alacağı ücretin 3000 TL daha fazlasını alacaktır. Yani burada 1 günün farklı çok önemli görünüyor. Çalışanlar 1 güne göre 3000 TL fark alacaktır.

Kıdem Tazminatı  Hesaplama Nasıl Olacak?

Kıdem tazminatından fazla mesai sebebiyle işten ayrılan çalışanlarda belli şartlar karşılığında yararlanır. Aynı zamanda emekli olmaya hak kazanan kişilerde işten çıkınca tazminattan faydalanır.

Çalışanların bir başka hakkı ise ihbar süreleri tazminatıdır. Bu tazminat modelinde ise 1 yıl aralıksız çalışma şartı yoktur. 6 aydan kısaysa 2 hafta, 6 ay ile 1,5 yıl arasındaysa 4 hafta, 1,5 ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta, 3 yıldan fazla olursa ise 8 hafta ihbar tazminatı ödeniyor.

Yorum bırak