Haberler Kurumlar

Kıdem Tazminatı Nedir? Ayrıntılarıyla Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı Nedir

Son günlerde Kıdem tazminatı ile ilgili çıkan yasalar ve haberlerden dolayı siz kullanıcılarımıza bu konuyu detaylı ve anlaşılır bir şekilde açıklamak istedik. İşte Kıdem Tazminatı Nedir?, Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?, Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?, Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? gibi Kıdem tazminatı hakkında tüm merak edilenler…

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı işten ayrılan işçiye belli nedenlerden dolayı ödenen toplu paradır. 

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir? 

Kıdem tazminatı almak için bir takım şartlar bulunmaktadır. Kendi isteği ile işten ayrılan işçi kıdem tazminatı hak edemez. Kendi isteği ile işten ayrılan işçiye iki durumda kıdem tazminatı ödenmektedir. Bunlardan biri bayanlarda evlilik erkeklerde ise askerlik nedeni ile işten ayrılma durumuna bağlıdır. Bayan çalışanlar evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işten evlilik nedeni ile ayrılması durumunda kıdem tazminatı hak eder. Erkeklerde ise askerlik sebebi ile işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alabilir.

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

  • İşçinin işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekmektedir.
  • İşçinin emeklilik süresinin tamamlanmış olması gerekmektedir.
  • İşçinin sigortalı çalıştığı sürenin 1 yılı doldurmuş olması gerekmektedir.
  • İşçinin işten kendi isteği ile işten ayrılmasının haklı nedenlerden kaynaklanması gerekmektedir.
  • İşçinin ölümü nedeni ile de yine çalışılan şirket tarafından kıdem tazminatı ödenmesi gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplamasında işçinin 30 günlük brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı hesaplanmaktadır. Ayrıca işçiye sağlanan diğer faydalar da kıdem tazminatı hesaplamasına dahil edilmektedir. Yani şirket tarafından karşılanan yol, yemek gibi diğer giderler de kıdem tazminatı hesaplanırken brüt ücretleri üzerinden hesaplamaya dahil edilmektedir. Kıdem tazminatı alacak olan işçinin iş kanununda belirtilen durumlara çok iyi hakim olması gerekmektedir. İşçi hak ettiği tazminatı alamaması durumunda iş mahkemesine gerekli başvurularını yapmalıdır.

Sağlık Sorunları Gerekçe Gösterilerek Kıdem Tazminatı Alma

Çalışan emekliler, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek de kıdem tazminatı alabilme hakkına sahipler. 4857 sayılı İş Kanununun 24. maddesinin 1. fıkrası sağlık sebepleriyle işçiye istifa etme hakkı tanıyor. Uzun süreli tedavi gerektiren bir sağlık sorunu bulunanlar, sağlık raporu alarak çalıştıkları işten istifa edebilirler. Bu durumda işveren işçinin kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

Yorum bırak