Sigorta

Kasko Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Karşılar?

Kasko Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Karşılar?

Kasko Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Karşılar? – Kasko sigorta şirketlerinin müşterilerine sunduğu güzel hizmetlerden birisi de mini onarım teminatıdır. Normalde küçük büyük kazalarda ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Ancak bu teminat ile ek ücret ödemeden küçük hasarlarınız karşılanır. Mini onarım teminatı özellikle de çok kaza yaşanan yerler için çok önemlidir. Ufak tefek kazaların yaşandığı yerlerde sizin için oldukça masraflı hale gelebilir. Önemi tam anlaşılamayan bu poliçe hakkında araba kullanıcıları daha fazla bilgi sahibi olmalıdır.

Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Kapsar?

Araçta meydana gelen ufak hasarlar için kullanılan bir teminattır. Bu ufak hasarlar, aracın çizilmesi, sıyrık, vuruk, araç içi döşemede hasar meydana gelmesi ya da camda hasar oluşması olarak sıralanabilir. Minik kazalar bazı kasko şirketlerde hasarsızlık indirimini de etkilemez. Vurma, çizik gibi küçük kazalar hasarsızlık indiriminizi kaybetmenize sebep olmaz. Ancak her şirket buna uymaz. Bu yüzden şirket seçimine özen göstermek gerekir.

Boyasız Kaporta Düzeltme

Dışarıdan alınan bir darbe sonucunda kaportada meydana gelen bir göçükte mini onarım teminatına girer. Ancak bu göçük 5 cm’den fazla olmamalıdır. Kaportada meydana gelen göçükler özel araç ve gereçlerle tekrar eski haline getirilir. Aracın orijinal görüntüsünde bir değişim olmaz. Bu sebepten satışlarda sahibi hasarlı araç olarak satmak zorunda kalmaz. Yöntemi ise oldukça basittir. Aracın göçen yerine özel araçlarla dışarı doğru masaj şeklinde darbeler vurulur.

Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme ve Boya tamiri

Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme işleminde 10 cm hasarlar için kullanılır. Ayrıca kaportada meydana gelen hasar boyaya zarar verdiği için boya yama işlemi yapılmalıdır. Ciddi kaporta tamirine ihtiyaç duyulmadığında bu işlem uygulanabilir. 20 cm olan göçüklerde ise boya tamiri yapılır. Bu tamir şekli orijinal halinden farksızdır.

Ön Cam Tamiri Ve Leke Temizlenmesi

Ön camda 10 cm olan kırıklar tamir edilebilir. Ancak hasar çok daha büyükse camın tamiri mümkün olmaz ve camın değiştirilmesi gerekir. Araçların içinde bulunan döşemelerde meydana gelen lekelenmeler in temizlenmesi işlemidir. Çok fazla leke tipi büyük oranda çıkarılabilir.

Bu yazı yardımcı olduysa daha önce yazmış olduğumuz Kasko Sigortasında Eşdeğer Parça Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırak