Finans

İpotekle Kredi Veren Bankalar (Başvuru Şartları, Nasıl Alınır?)

Bankalardan kredi çekmenin pek çok yolu vardır. Bilindiği gibi kredi başvurularında bankalar ilk olarak gelir durumunuza ya da kredi notunuza bakmaktadır. Eğer kredi notunuz düşükse, gelir durumuna göre kredi verilmektedir. Geliriniz de düşükse geriye yalnızca kefil ve ipotek durumları kalır. Kefil bulamıyorsanız araç ya da ev gibi mallarınızı ipotek ederek kredi çekebilirsiniz. İpotekle kredi veren bankaların sayısı oldukça fazladır. Ek olarak diyelim ki kredi notunuz istenen sayılarda, geliriniz de ortalamanın üstünde fakat kredi çekmek istediğiniz miktar çok yüksek. Böyle bir durumda ipotek seçeneğini de kullanarak yüksek miktarlarda kredi çekebilirsiniz. Şimdi bu durumlardan ve ipotekle kredi veren bankalardan söz edeceğiz.

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotek dendiği zaman akla ilk olarak araç ya da ev gelmektedir. Bunun nedeni ise kredi başvurularında ipotek seçeneğini kullanan kişilerin genellikle evlerini ya da arabalarını ipotek ettirmesidir. Araba üzerine kredi çekme şartları çok fazla değildir. İlk olarak ipotek edeceğiniz aracın değerinin, çekmek istediğiniz kredi miktarına yakın olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, mesela 50.000 TL kredi çekmek isterseniz, 20.000 TL değerindeki aracın ipotek edilmesi çok mümkün olmayacak ve kredi başvurunuz onaylanmayacaktır. Bu durumdaki bir kredinin onaylanması için kredi notunun ya da gelirin çok yüksek olması gerekmektedir.

Araç ipotekli kredi 2018 yılında da en çok tercih edilen kredi türlerinden bir tanesidir ve bahsettiğimiz şart dışında bir şart daha bulunmaktadır. Bu şart ise ipotek edilecek aracın kesinlikle kredi çekmek isteyen kişiye ait olmasıdır. Bu tür durumlarda kredi başvurusu sırasında kişiden aracın ruhsatı da istenmektedir. Yani başka birine ait olan bir arabayı ipotek ettirerek kredi çekemezsiniz.

Araç ipotekli kredi veren bankaların sayısı oldukça fazladır. Mesela araç ipotekli kredi Denizbank tarafından verilen kredi türlerinden bir tanesidir. Denizbank’tan bu tipte bir kredi almak istediğinizde gerekli şartları ve belgeleri sağlarsanız 48 ay vade ve %1,69 faiz ile kredi çekebilirsiniz. Eğer araba ipotekli kredi hesaplamak isterseniz Denizbank’ın internet sitesine girdikten sonra hesaplama araçlarını kullanarak hesaplamaları yapabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Halkbank

İpotekli ihtiyaç kredisi, özellikle kredi notu düşük olanlar için oldukça mantıklıdır. Kredi kartı ödemelerinin düzensiz yapılmasından ya da borçların ödenmemesinden kaynaklı olarak kredi notu çok kolay bir şekilde düşebilmektedir. Bankaların birçoğu kredi notu düşük olanlara kredi vermediği için de bu durum ciddi bir sorun olmaktadır. Böyle durumlarda araçlarınızı ya da evlerinizi ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz.

İpotekli kredi nasıl alınır derseniz, bunun için çekeceğiniz kredi tutarı değerinde bir mal ya da mülkünüzün olması gerekmektedir. Bu tip kredilerde genellikle araçlar ipotek ettirilmektedir. İpotekli kredi veren pek çok banka da olduğu için şansınız artmaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisi Halkbank başta olmak üzere, Ziraat bankası, Halkbank, İş bankası gibi bankalar tarafından da verilmektedir. Ayrıca araba ya da ev ipotekli ihtiyaç kredisi 120 aya varan vadelerle ve düşük faiz oranlarıyla verildiği için ödeme açısından da büyük kolaylık sağlanmaktadır.

İpotekli kredi konusunda Halkbank da pek çok avantaj sağlamaktadır. Halkbank kredi faizleri genellikle %1,52’lerde olduğu için, düşük faiz avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Vakıfbank İpotekli Kredi

Vakıfbank yıllardır ülkemizde hizmet veren ve pek çok kredi avantajı olan bankalardan bir tanesidir. Araç ipotekli kredi de veren Vakıfbank, düşük faiz oranlarına sahiptir. Araba, ev ya da arsa ipotekli kredilerin Vakıfbank’taki faiz oranları %1,55 olarak bilinmektedir. Bu da oldukça düşük bir faiz oranıdır. Eğer ev ipotekli kredi çekmek isterseniz, Vakıfbank ona da imkan sağlamaktadır ve ev ipotekli ihtiyaç kredisi 120 aya kadar vade ile verilebilmektedir.

Vakıfbank dışında da ipotekli kredi veren bankalar bulunmaktadır. Ziraat bankası ipotekli ihtiyaç kredisinden yararlanmak için SMS ya da internet üzerinden hızlı bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. İpotekli krediler için yüksek kredi notu da gerekmemektedir. Başvuru için nüfus cüzdanınız, ipotek edeceğiniz evin tapusu ya da arabanın ruhsatının olması gerekmektedir. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum, tapunun ya da ruhsatın kesinlikle sizin adınıza olmasıdır. Yani başkasının üzerinde olan ev ya da arabalar ipotekli kredi için kabul edilmemektedir.

Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

Arsa ya da tarla ipotekli kredi veren bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun nedeni ise ipotekli kredi alırken sizden yüksek kredi notu istenmemesidir. Eğer ipotek ettireceğiniz arsa ya da tarla sizin üzerinizeyse ve almak istediğiniz kredi tutarına yakın bir değere sahipse çok kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Arsanız yoksa araç ipotekli kredi veren bankalara da başvurabilirsiniz. Araç ipotekli kredi başvurusu için de aynı durumlar geçerlidir yani mutlaka sizin üzerinize olması gerekmektedir. Vakıfbank ipotekli kredi veren bankalardan bir tanesidir. Bankanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre araç, arsa ya da araba ipotekli kredi alırken uygulanan faiz oranı %1,55’tir. Bu faiz oranı ve ipotek ettireceğiniz malın değerine göre kredi başvurularınızı yapabilirsiniz. İsterseniz Vakıfbank internet sitesine girerek kredi hesaplaması da yapabilirsiniz.

İpotekli kredi alırken genellikle kredi notuna bakılmamaktadır. Kredi notunun normalde kredi alınabilmesi için 1500 ve üstü olması gerekmektedir. Çünkü teminat olarak kabul edilir. Fakat ipotekli kredi alınırken, ipotek ettirdiğiniz ev ya da araba teminat olarak kabul edildiği için kredi notunuza çok önem verilmemektedir. Ancak şöyle bir durum olabilir. Mesela diyelim ki 80 bin TL değerinde kredi çekmek istiyorsunuz, ipotek ettireceğiniz aracın değeri 50 bin TL, böyle bir durumda kredi notunuza ya da gelir durumunuza bakarak karar verilir. Eğer kredi notunuz düşükse ya da geliriniz kredi taksitlerini ödemek için yetersizse, ipotek de yetersiz kalacaktır. O zaman da kredi başvurunuz kabul edilmemektedir. Yani kredi notunun buradaki önemi, ipotek ettireceğiniz malın değeriyle alakalıdır. Aynı örnek üzerinden eğer aracın değeri 80 bin TL ve üzerindeyse, kredi notunuza bakılmadan krediniz onaylanabilir.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Akbank, ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. İpotekli kredi alabilmeniz için ev, araba ya da arsanız olması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesinin olması, ipotekli krediye başvurmanız için yeterli görülmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sahip olduğunuz ev, araba ya da arsanın size ait olmasıdır. Tapu ya da ruhsatta başka birinin ismi varsa kredi başvurunuz kabul edilmemektedir. Neredeyse tüm bankalarda araba, arsa ya da ev ipotekli ihtiyaç kredisi 120 aylık ödeme planlaması ile verilmektedir. Aylık gelirinize göre vade sayısını azaltabilirsiniz ancak arttıramazsınız.

Günümüzde genellikle araç ipotekli krediler tercih edilmektedir. Çünkü bankanın verdiği süre içerisinde kredi borçları ödenmediği zaman araçlara el konmaktadır. Tabii aracınız yoksa diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankaların neredeyse tamamında ev, araç ya da arsa seçeneklerinden bir tanesini seçme şansınız bulunmaktadır.

İpotekle kredi alacağınız bankaların internet sitelerinin hepsinde hesaplama araçları bulunmaktadır. Bu sayede ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplaması yapabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular için yorum yapmaktan çekinmeyin.

 

Yorum bırak