Diğer Haberler Kamu Haberleri

İmar Barışı ve Yapı Kayıt Nedir ve Nasıl yapılır?

İmar Barışı

Haber kanallarında sürekli gördüğümüz İmar barışı ve yapı kayıt nedir? Nasıl yapılır ve kimler bu uygulamadan yararlanabilir. İmar barışı ve yapı kayıt hakkında merak edilenleri açıkladık.

İmar Barışı ve Yapı Kayıt Nedir?

İmar barışı; konutların daha iyi ve sağlıklı hale gelmesi, aynı zaman da imara karşı gelen, ruhsatsız yapılar için başlatılan bir uygulamadır. Bu uygulamayı Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı uygulamaya koymuştur. E- devlet üzerinden kolayca başvurabilir ve yapı kayıt belgesi de alabilirsiniz. Yapı kayıt belgesi sayesinde konutunuz ruhsatsız durumundan kurtulmuş olacak aynı zaman da bu konutlara doğal gaz, elektrik de bağlanabilecek. Bazı konutlarda ki yıkılma endişesi de ortadan kalkmış olacak. Peki müracaatlar nasıl yapılır? E devlet  üzerinden başvuru yaparak kolayca sıra alabilir ve yapı kayıt belgenizi alabilirsiniz.

İmar Barışı ve Yapı Kayıt Başvurusu

Bunun için ilk aşama eğer yoksa bir E devlet şifresi almak, en yakın PTT den alabilirsiniz. Daha sonra yeni girenler için yeni şifre oluşturmaları istenecektir, şifreyi oluşturup giriş yapın. Daha sonra kurumlar kısmına tıklayın ve ‘Ç’ harfini seçin. Çevre ve şehircilik bakanlığına tıklayıp İmar barışı kayıt başvurusu ve ve sorgulamasını seçip alan da bulunan yeni başvuru kısmına tıklayın, ilerlemek için önünüze gelen başvuru bilgilendirmesini okuduğunuzu gösteren   kutucuğu işaretleyip devam edin. Girdiğiniz bilgilerin eksiksiz olmasına dikkat edin, aksi takdirde kabul edilmez. Daha sonra müracaat eden kişiye ait doldurulması gerekilen yerler doldurulur. En altta aykırı olma nedenini seçenekler arasından seçiniz, devam et dedikten sonra yapıya ait bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.  Sizden arsa birim değeri, parsel, ada, kullanım alanı gibi bilgiler istenecek, bunları hazır edip daha sonra başvurunuzu yapınız.. Bir de konutun dıştan çekilmiş bir fotoğrafı gereklidir. Bütün bu işlemlerin sonunda size sıra numarası verilecek, sonuç açıklanana kadar e- devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Son  başvuru tarihi 31.10.2018 olarak açıklanmıştır. Ticari kullanımlara  yüzde beş, konutlara ise yüzde üç vergi konulmuştur. Yapı kayıt belgesi bedeli için ise 31.12.2018 tarihi son ödeme tarihi olarak belirlenmiştir.

İmar Barışı ve Yapı Kayıt hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Yorum bırak