Haberler Kamu Haberleri

İcra Dosyası Sorgulama işlemi nasıl yapılır?

İcra Dosyası Sorgulama

İcra dosyalarınızı takip edebileceğiniz ve devam eden mahkemelerinizle ilgili detayları görebileceğiniz icra sorgulama hizmeti e Devlet Kapısı’nda. İnternet ortamında sorgulama yaparak dosya numarasından, dosya türüne kadar birçok bilgiye erişebilirsiniz. İşte icra dosyası sorgulama işlemi hakkında bilmeniz gerekenler…

İcra Dosyası Sorgulama – Adınıza açılmış veya kendinizin açtığı icra dosyalarını takip edebilmek için Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) hizmetleri kapsamında E devlet Kapısına ekledi. Daha önce icra dosyalarını sadece Adliyelerde sorgulayabiliyorduk.

Yapılan düzenleme ile vatandaşlar artık haklarında açılan veya kendi açtıkları icra dosyalarını kolaylıkla E Devlet’ten sorgulayabilecekler. Sorgulama yapmak için TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile (E devlet şifreniz yok ise merak etmeyin yazının detaylarında e devlet şifresi alma ile ilgili de bilgi verdik. ) E-Devlete girmeniz yeterli, sistem dosya numarası veya başka bir bilgi istemez. İcra dosyası sorgulama sayfasından sadece açmış olduğunuz ve adınıza açılmış olan icra davalarını takip edebilirsiniz. Bu alandan herhangi başka bir işlem yapılmaz. Şimdi de gelin bakalım bu yenilik ile E – Devlet’ten icra dosyası nasıl sorgulanır? E Devlet üzerinden icra dosyası sorgulama işlemini öğrenmek için okumaya devam edin.

E Devlet’ten İcra Dosyası Sorgulama İşlemi

E Devlet ve Adalet Bakanlığının ortak çalışmasıyla İcra dosyaları “dava sorgulama” bölümünden çıkarılarak ayrı bir sorgulama sayfası haline getirildi.  Vatandaşlar adlarına açılmış icra dosyalarını veya kendi açmış oldukları icra dosyalarını sorgulayabiliyor ve dosya içeriğindeki detayları görüntüleyebiliyor. Sorgulama işlemi yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve e Devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama çubuğuna “İcra Dosyası Sorgulama”yazmanız yeterli olacaktır. Arama ekranından sonra açılan sayfada icra dosyalarınız listelenecek tir. İlgili icra dosyalarının sağ tarafındaki “Detay Görüntüleme” butonunu kullanarak İcra dosyanızın türünü, durumunu, açılış tarihini ve dosya numarasını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında davadaki taraflar ve varsa avukatlar da görüntülenir.

(Hemen E Devlet’ten İcra Dosyası Sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama bağlantısını da kullanabilirsiniz.)

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

En yakın PTT şubesinden ilk E Devlet şifrenizi alabilirsiniz. PTT personeli size kapalı bir zarf içinde şifreyi verecektir. Bu şifrenin alımında PTT tarafından E Devlet Şifre işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Unuttuğunuz E Devlet şifresini yeniden alabilmek için kimlik bilgileriniz kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz daha önce yazmış olduğumuz E-Devlet Soy Bilgisi Sorgulama Formunu Hiyerarşik Soy Ağacına Çevirme adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırak