Sağlık Sigorta

Hayat Sigortasının İptali – Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir

Hayat Sigortasının İptali

Hayat Sigortasının İptali

Hayat Sigortasının İptali – Hayat sigortası yapılması isteğe bağlı olan, ücreti fazla yüksek olmayan bir sigorta türüdür. Sigortayı yaptıran kişinin vefatı durumunda maddi işlemleri mirasçısına kalmaktadır. Ancak bu sigortayı yaptırdıktan sonra gereksiz olduğunu düşünebilir ve bu düşünce doğrultusunda sigortanızı iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda bir dilekçe yazarak tüketici sorunlarıyla ilgilenen hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir. Ancak bu durum hayat sigortanızın sizin iradeniz dışında gerçekleşmesi halinde başvurulacak yöntemdir. Eğer kendi iradenizle yaptırdığınız bir hayat sigortası var ise bu başvuruyu sigorta şirketine yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde iptal işlemi gerçekleşebilmektedir.

Hayat Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

İki çeşit hayat sigortası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tam koruma hayat sigortasıdır. Tam koruma hayat sigortasında fiyatlar yüksektir ve birikim yapmak söz konusu değildir. Poliçeyi yaptırdıktan sonra risk durumunda gerekli maddi hususlar yerine getirilir. İkinci olarak ise birikimli hayat sigortası bulunmaktadır. Bu hayat sigortası çeşidi birikim yapılmasına ve geleceğe yönelik planlar oluşturulmasına katkı sağlar. Fiyatları tam koruma hayat sigortasına göre daha düşüktür. Hayat Sigortasının İptali

Hayat Sigortasında Yapılabilecek Kesintiler

Sigorta sözleşmesinde belirlenen süreden önce sigorta iptali durumunda kesintiler yapılmaktadır. Bunlara ek olarak gider payları bulunmaktadır. Komisyonlarda kesintilere dahildir.

Hayat Sigortasındaki Önemli Unsurlar Nelerdir?

Hayat sigortasında bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Örneğin sigortayı yaptıran kişinin çalıştığı işin risk durumu veya evli ya da bekar olması gibi durumlarda kişinin tam koruma hayat sigortası yapması daha uygundur. Bunun dışında birikim yapmak isteyen bireyler birikimli hayat sigortalarını yaptırmaları uygundur. Hayat sigortalarında haciz işlemleri söz konusu değildir. Kişilerin hayat sigortalarını kendileri dışında bir başkasının yaptırması durumu da söz konusu olabilir. Yani sigorta başka biri tarafından başlatılarak ödemeleri yapabilir. Primler yaşa, cinsiyete, mesleğe yani meslekteki risk durumuna göre değişiklik göstermektedir. Daha fazla riskin olması fiyatlarda artışa neden olmaktadır. Buna bağlı olarak riskin gerçekleşmesi durumunda da karşılanacak miktar da yüksektir.

Teminatlar üzerine yapılan bu sigorta da prim tutarı değişikliği yapılamaz. Ancak birikimli sigortada değişiklik yapılabilir bu değişiklikler fiyatlara da yansır. Hayat sigortası zorunlu olmasa da önemli bir sigortadır. Hayat Sigortasının İptali

Bu yazıyı beğendiyseniz daha önce yazmış olduğumuz Kredi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu? adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Yorum bırak