Teknoloji

Google’da Arama Teknikleri | Arayan bulur

Dünyanın en büyük arama motorunda istediğiniz herşeyi bulabiliyor musunuz?
Eminim ki bir çoğumuz bu içerisinde milyarlarca site bulunduran dev ansiklopedi de istediğimiz her bilgiye kolayca ulaşamıyoruz. Yada bilgiyi nasıl arayacağımızı bilmiyoruz. Şimdi gelin birlikte bu yazıda Google’da En etkili Arama tekniklerini ele alalım.

Yazımızın daha faydalı ve etkili olması için gerçek örnekler yardımıyla anlatacağız.

Normal Arama (Bonus)

Çoğu makalede bonuslar sonda verilir biz biraz değişiklik yaptık;

Bu aramada herhangi bir şeyi ararken ilk önce Chrome’un Adres çubuğuna “Google” yazıp aratıyoruz. Google’da Google’ı bulduktan sonra artık diğer işlemlerimize başlıya biliriz. (Google’da sadece Türkiye’den “Google kelimesi ayda 55.500.000  kez aranıyor)

1. Örnek : Çalışmayan bir kablosuz mouse’un sorunun anlamak için nasıl bir araştırma yapmalıyız. Google’dan yaşadığımız sorunu nasıl giderebiliriz.

Forumlar Bilgi Kaynağıdır

    • Bu tür sorunların çözümü genellikle soru-cevap ve forumlarda vardır. Örneğin sizin yaşadığınız sorunu başkaları da daha önceden yaşamış çözüm için forumdan yardım istemiş orada aynı sorunu yaşayan kullanıcılarda kademeli olarak anlatıp çözüm sağlamıştır. Sorunu yaşayıp internette çözüm bulmak için forumlara yazdığı için kullanıcı dilinde arama yapmak daha mantıklıdır. Eğer bu ve bunun benzeri bir sorun ile karşılaşırsanız kendiniz olsaydınız ve karşınızda bir insan olsaydı ne sorardınız? diye düşünün ve sorun sonuç olarak Google’nin yapay zekası bizi sizi bir insan gibi anlayabilecek durumdadır ve buna göre cevap verir.

Görsel Arama

  • Bir üst bölümde anlattığımız teknik işe yaramadı mı?
    Olabilir Google dünyanın en büyük yapay zekasına sahip olsa da bazen aradığımız sonuçları web aramada karşımıza çıkarmaz bu durumda görsel aramadan faydalanabilirsiniz. Aradığımız kelimeyi görsellerde arayarak başarılı sonuçlar elde edebiliriz.

    İngilizce Arama

  • Eğer aradığımız bilgiye hala ulaşılamadıysa en etkili ve bizi sonuca götürebilecek, arama tekniğinden bahsetmenin tam zamanıdır. Biliyoruz ki Dünya da en fazla konuşulan dil İngilizce’dir. Bu da Google’da İngilizce içeriğin Türkçe ve diğer dillere oranla daha fazla olduğu anlamına gelir. O halde arama yaparken aramalarımızı İngilizce yapmak bizleri sonuca daha çok yaklaştıracaktır. Yani arayacağımız kelimeyi Google translate yarımı ile ingilizceye çevirip aramızı bu şekilde yapmalıyız.Bu işlemleri uygulayarak içerisinde milyarlarca web sitesi barındıran bu dev ansklopedi de istediğimiz bilgiye kolaylıkla erişebiliriz.

Yorum bırak