Haberler Teknoloji

E-Devlet Soy Bilgisi Sorgulama Formunu Hiyerarşik Soy Ağacına Çevirme

E-Devlet ,soy bilgisi sorgulama formunu hiyerarşik soy ağacına çevirme E-Devletin, nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü ile ortak çalışarak bize sunduğu yeni hizmeti “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” yoğun ilgiden dolayı bir süre kapalı kalmıştı. 2 Gün önce hizmeti tekrar aktif eden E-Devlet’te hala yoğunluk devam etmekte, buna çözüm olarak  “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” hizmetini talep edenlere ,sistem kendisi form hazırlıyor ve form hazır olduğunda sms ve e-posta ile bilgilendiriyor.

Hizmeti alan vatandaşların çoğu formun karışık olmasından şikayetçi olmuş; Formda kişinin akrabalık derecesi “Annesinin Annesinin Annesinin Annesinin Babası” bunun gibi ifadeler ile aktarılıyor ve kullanıcılar bu ifadelerin karışık olduğunu düşünüyor. Bir Reddit kullanıcısı bu karışıklığı ortadan kaldırıp formu soy ağacına çevirebilen küçük bir uygulama yapıp, bunu paylaştı. Web uygulaması sayesinde E-Devletin bize sunduğu formu saniyeler içinde Soyağacına çevirebiliyoruz. Uygulamaya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Uygulama Kullanımı

Uygulamanın kullanımı çok basit. E-Devletin bize sunduğu tablonun “SIRA” kısmından başlayarak en alttaki “AÇIKLAMALAR” kısmına kadar olan alanı kopyalayıp, yukarıda vermiş olduğumuz sayfaya yapıştırın. Açıklamalar kısmı dahil değil.Yapıştırdığınızda otomatik olarak tabloyu soy ağacına çevirmiş olacaksınız. Soy ağacınızın uzunluğuna bağlı olarak sayfada kaymalar veya sığmama durumu olabilir, bu durumda tarayıcınızın yakınlaştırma-uzaklaştırma fonksiyonunu kullanabilir veya tarayıcıdaki kaydırma çubuklarını kullanarak soy ağacını görüntüleyebilirsiniz.

Not: Uygulama sadece Google Chrome’da çalışmaktadır.

E-Devlet Soyağacı Nasıl Sorgulanır?

e-Devlet sistemine ilk giriş için Google arama motorundan ya da başka arama motorlarından “edevlet” yazarak https://www.turkiye.gov.tr/ adresine ulaşabilirsiniz. Dikkat! turkiye.gov.tr adresi dışında farklı bir bağlantıdan giriş yapmayınız. e-Devlet’in resmi sayfası “https://www.turkiye.gov.tr/” adresidir.

e-Devlet sisteminde karşınıza gelecek ilk sayfa kullanıcı paenlidir. Burada T.C kimlik numarası ve şifre işlemlerin yapılacağı bölümdür.

İlk olarak T.C kimlik numaranızı uygun bölüme giriniz. Daha sonra e-Devlet şifrenizi giriniz.

e-Devlet giriş işlemlerini yaptıktan sonra Anasayfa da sizi arama butonu karşılayacak. Arama butonuna “soy” yazarak aşağıda çıkan bağlantılara ulaşacaksınız.

Aşağıdaki çıkan bağlantılardan “Alt-üst soy bilgisi sorgulama” bağlantısına tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Ulaştığınız bu sayfada sorgulama yaptıktan sonra size bu şekilde bilgilendirme mesajı gelecek. Bu işlemleri yaptıktan sonra geriye kalan tek işlem beklemek olacaktır. e-Devlet sistemi tarafından size bilgilendirme mesajı gelecektir.

Uygulama kaynağı: Reddit

Yorum Ekle

Yorum bırak