Haberler Kamu Haberleri Kurumlar

E-Devlet Miras Sorgulama – Mirasçılık Belgesi

Mirasçılık Belgesi E-Devlet’ten miras sorgulama hizmeti kullanıma açlıoyır. Son dönemde “Soy Ağacı” ve “1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama” hizmetlerini aktif eden e-Devlet sitesi bu kez de www.turkiye.gov.tr sistemi üzerinden “Mirasçılık Belgesi” hizmeti vermeye başlıyor.

6 Marttan İtibaren Devreye Girecek

6 Mart tarihinden itibaren vatandaşların kullanımına sunulacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin ( UYAP ) sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

E- Devlet’ten Mirasçılık Belgesi Nasıl Sorgulanır?

Hizmet devreye girdiğinde Mirascılık Belgesi sorgulama ile ilgili bilgiyi bu alana gireceğiz. Şuan sistem devreye girmediği için buraya bir şey yazamıyoruz.

Mirascılık Belgesi Nedir?

Yasal mirasçıların kimler olduğunu gösteren belgeye (dökümana) veraset ilamı (mirasçılık belgesi) deniyor.  Veraset ilamı ölüm gerçeğnin hukuk platformunda tescil edildiği bir zorunluluk olarak ifade edliyor.

Başvurusu üzerine yasal mirasçı oldukları belirlenenlere, sulh mahkemesince mirasçılık sıfatlarını gösteren bir belge veriliyor. (6 Mart’tan itibaren E-Devlet’ten alınabilecek.)

[ads4]

Mirasçı atamaya veya vasiyete ilişkin ölüme bağlı tasarrufa mirasçılar veya başka vasiyet alacaklıları tarafından kendilerine bildirilmesinden başlayarak bir ay içinde itiraz edilmedikçe, lehine tasarrufta bulunulan kimseye, sulh mahkemesince atanmış mirasçı veya vasiyet alacaklısı olduğunu gösteren bir belge veriliyor.

Mirasçılık belgesi olan veraset ilamı, noterden de alınabiliyor.

Noterden Veraset ilamının alınabilmesi için aşağıdaki belgelerin temin edilmesi gerekiyor;

  • Ölüm belgesi,
  • Nüfus Kayıt Örneği,
  • Veraset ilamı istemi içeren dilekçe.

Veraset İlamı Nedir?

Vefat edenin ya da miras bırakanın ardından kendisine kimlerin mirasçı olacağı hususunu belgelendiren durum Miras Hukuku’nun başlangıç noktasını oluşturur. Vefattan sonra geride kalan mirasçıları belirleyen bu evraka mirasçılık belgesi ya da veraset ilamı denir.

E-Devlet Soy Bilgisi Sorgulama Formunu Hiyerarşik Soy Ağacına Çevirme

Yorum bırak