Haberler Sağlık

Domuz gribi geri mi geliyor? 2020 Yılı

Domuz Gribi

Bir zamanların çok can alan gribi tekrar geri mi döndü? Domuz Gribi geri mi geliyor? Yıl 2020 hala tedavisi ve kökten tedavisi bulunamadı mı? Domuz gribinden korunmak için neler yapılmalı neler yapılmamalı. Bu sorular son günlerin en çok merak edilen ve sıkça soruları sorulan konuları arasında yer almakta. Ciddi ölümlere neden olan domuz gribi, insanlar için tehdit oluşturmaya devam etmekte.

Domuz gribi virüsü nasıl ortaya çıktı?

2020 Yılı itibariyle Domuz Gribi

Domuz gribi geri mi geliyor? 2020 yılı itibariyle gelinen bu noktada domuz gribinden korunmanın yolları hakkında bilgi edinmek için neler yapmalıyız? Oldukça önem kazandı bu konu. Konuyla ilgili bilgi veren doktorlarımı domuz gribinden korunmak konusunda bazı önerilerde bulunuyor sürekli. İşte domuz gribinden korunmak söz konusu olduğunda yapılması gereken şeyler…

2020 yılı domuz gribi belirtileri

gribi 2020 yılı belirtileri öncesinde domuz gribinin ne olduğunu öğrenelim? Ne değildir ve nedir sorusunu yanıtlamak gerek. Halk arasında “domuz gribi” olarak netilendirilen H1N1 virüsünün de içinde yer aldığı gribal enfeksiyonlar, son günlerde çok konuşuluyor 7’den 70’e pek çok kişiyi etkisine almışken, özellikle çok kalabalık ve çok kapalı havasız ortamlar bulaşma riskini daha fazla artırıyor.

Domuz gribi geri mi geliyor? 2020 Yılı ilk belirtilerinden sonra

Acıbadem Altunizade Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanımız Dr. Keramettin Şar, her sene kış aylarında artış gösterdiğini ve son dönemdelerde sıkça karşılaşılan gribal enfeksiyonların insanlardan insanlara öksürük ve hapşırıklarla havaya saçılan virüslerden dolayı kolayca bulaştığını belirterek “H1N1’in de yer aldığı bazı belirtileri gribal enfeksiyonların; yüksek ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, yaygın kas ağrıları gibi belirtilerle ortaya çıkıyorken, zatürreye varan ciddi hastalıklara yollara da açabiliyor” diyor.

Domuz gribinden korunmanın yolları

Domuz gribinden özellikle korunmak için kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçının.

Domuz gribinden belli başlı yapılması gereken ve önemli bir hususta, korunma noktasında özellikle okullar, kreşler, toplu taşıma araçları ve alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlar virüslerin kolayca bulaşmasına neden olmakta. Bu nedenle domuz gribinden korunma için şart değilse kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmayın. Bulunduğunuz ortamda pencereleri ara sıra açarak içeri temiz hava girmesini sağlayarak korunabilirsiniz.

Domuz gribinden korunmak için bu yollar arasında öpüşme de var! Birbirini görünce hemen öpmeyin sarılmayın.

Domuz gribinden korunmak için ne yemeliyiz ne yememeliyiz?

Domuz gribinden korunmak için bu yollar arasında düzenli uyku da yer almakta.

Domuz gribinden korunmanın önemli bir maddesi de grip aşısı olmaktır.

Domuz gribinden korunmak için hareketsizlikten kaçınmak zorundasınız.

Hapşırırken mendil kullanın özellikle mentollü.

Domuz gribinden korunma yöntemleri arasında stres yönetimi de var. Stres hastalıkların anasıdır.

 

 

 

 

 

Yorum bırak